Wyszukiwarka - Wiadomości z Warmii i Mazur

 • Po zdrowie do Gołdapi

  Po zdrowie do Gołdapi

  Uzdrowisko z najczystszym powietrzem w Polsce...

  Mazurskie Tężnie Solankowe

  Czwarte w Polsce tężnie solankowe o długości 220 i wysokości 8 m. Doprowadzone do tężni solanki, wydobywane z głębokości 646,0 m, spływając po gałązkach tarniny, pod wpływem słońca i wiatru, wytwarzają wokół tężni mikroklimat o dużej zawartości jodu, bromu, magnezu, wapnia, potasu, sodu i fluoru.

  Powstały aerozol odznacza się szczególnymi walorami zdrowotnymi – jego cząsteczki wnikają do organizmu poprzez błony śluzowe układu oddechowego oraz skórę.

  Przebywając przy tężniach leczymy przede wszystkim górne drogi oddechowe, zatoki, rozedmę płuc, nadciśnienie tętnicze, alergię, nerwicę wegetatywną, depresję, stres o ogólne wyczerpanie organizmu. Inhalacje wykorzystane w profilaktyce u ludzi zdrowych powodują wzrost odporności organizmu poprzez działanie bakteriobójcze.

  Pijalnia wód mineralnych i leczniczych

  Woda lecznicza - 0,6 % chlorkowo – sodowa, fluorkowa. Woda jest czerpana z utworów jury dolnej z głębokości 646,0 m. odwiertem Gołdap Zdrój 1.

  Suma głównych składników mineralnych rozpuszczonych: 5970,97 mg/dm3. Woda posiada świadectwo potwierdzające jej właściwości lecznicze i przydatność do kuracji pitnej, wydane na podstawie wymagań zawartych w obowiązujących przepisach Ministerstwa Zdrowia.

  Woda mineralna - 1226,45 mg/dm3 rozpuszczonych składników mineralnych, ze znaczną zawartością sodu i chlorków oraz fluorków. Woda jest czerpana z utworów kredy górnej z głębokości 426,0 m odwiertem Gołdap Zdrój2.

  Grota solna

  Jej głównym celem jest odtworzenie w sztucznych warunkach nadmorskiego lub powstałego w naturalnych grotach solnych mikroklimatu. Inhalacja w grocie solnej wspomaga leczenie:

  - stanów zapalnych górnych dróg oddechowych, zatok, płuc i oskrzeli
  - schorzeń dermatologicznych (zapalenie skóry, łuszczyca)
  - niedoczynność tarczycy
  - chorób układu krwionośnego
  - stanów pozawałowych, wyrównania ciśnienia tętniczego
  - schorzeń przewodu pokarmowego
  - otyłości
  - zmniejsza chrapanie i poprawia sen

  Gołdap jest uzdrowiskiem borowinowo-klimatycznym

  Dzięki niepowtarzalnym walorom klimatycznym, najczystszemu w Polsce powietrzu oraz zasobom borowinowym, Gołdap jest uzdrowiskiem borowinowo-klimatycznym. Leczy się tu przede wszystkim schorzenia ortopedyczne – urazowe, dolnych dróg oddechowych, kobiece oraz choroby kardiologiczne i neurologiczne.

  Uzdrowisko  ciągłych  inwestycji

  Poza pijalnią i tężniami, w ramach modernizacji i przebudowy strefy uzdrowiskowej, powstała nowa Plaża Miejska oraz deptak wzdłuż linii brzegowej Jeziora Gołdap, prowadzący do nowych obiektów leczniczych, dzielnicy uzdrowiskowej i sanatorium.

  Inwestycje to także nowe aleje spacerowe, drogi rowerowe i rewitalizacja centrum miasta. Działania spowodowały rozwój sektora turystycznego oraz stworzyły nowe tereny inwestycyjne, nie tylko z sektora turystyki

  więcej informacji >>>

  Źródło: www.uzdrowiskogoldap.pl
  Fot. Adam Przyborowski

Zdjęcia