Wyszukiwarka - Wiadomości z Warmii i Mazur

 • Najpiękniejszy szlak kajakowy w Polsce

  Najpiękniejszy szlak kajakowy w Polsce

  Krutyń – wieś nad malowniczą rzeczką Krutynia – najpiękniejszym szlakiem kajakowym w Polsce a jak niektórzy twierdza w Europie.

  Na południowym krańcu powiatu Mrągowskiego wśród rozległych lasów stanowiących Puszczę Piską z dala od miasta znajduje się zagubiona wśród lasów miejscowość Krutyń.

  Krutyń – wieś położona malowniczo nad przepiękną rzeką Krutynią . Cała długość tej rzeki wysadzana jest z obu jej stron liściastymi drzewami, które swój cień rzucają na gładką tafle rzeczną. Głębokość rzeki wynosi przeciętnie 65 cm, dno ma porośnięte wodorostami i liliami wodnymi, a brzegi są dostępne, piaszczyste.

  Na wiosnę w niej mnóstwo ryb i raków, stanowi więc miejsce wypoczynku i przyjemności wszystkich uprawiających sport wędkarski i wodny. Nad brzegiem rzeki prowadzi ładna, osłonięta cieniem drzew alejka. Około 500 m za wsią równomiernie we wszystkich kierunkach są lasy mieszane z przewagą dębów. Dzięki swemu położeniu Krutyń jest miejscowością wczasową.” Tak pięknie została opisana Krutyń w Kronice szkolnej w 1957 roku.

  Zachowała się tu urocza, choć nieco chaotyczna drewniana zabudowa. Niewielkie parterowe chaty, niektóre ozdobione gankiem i okiennicami, stoją zwrócone szczytami lub kalenicami do krętych uliczek. W dawnej stodole z końca XIX w. obecnie mieści się poczta.

  Zobacz spływy kajakowe Krutynią

  Źródło: www.krutynia.com.pl
  Fot. Wyd. Markowe Mazury

Zdjęcia