Wyszukiwarka - Wiadomości z Warmii i Mazur

 • Muzeum Państwa Krzyżackiego w Działdowie

  Muzeum Państwa Krzyżackiego w Działdowie

  Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego w Działdowie oferuje aktywną formę edukacji poprzez poznawanie przeszłości od jej wielu nieznanych dotąd stron wykorzystując do tego nowoczesne techniki.

  Na multimedialnych ekranach dotykowych i projekcjach (w tym realizowanych w technice 3D oraz tzw. rzeczywistości rozszerzonej!) prześledzimy dzieje zakonów rycerskich, głównie krzyżackiego od Ziemi Świętej po czasy współczesne, makiety zamków, animacje bitew i machin oblężniczych, technikę i strategię wojen, uzbrojenie, ale i tajniki kuchni zamkowej, rzemiosł, życia codziennego mieszkańców zamków i miast. Wszystko w kontekście oryginalnych zabytków z dziejów Działdowszczyzny i terenów Państwa Krzyżackiego (w tym depozytów z Muzeum w Malborku, Olsztynie, Elblągu, Brodnicy i in.).

  Na piętrze znajduje się ekspozycja główna podzielona na pięć sal. W pierwszej dowiedzieć się można o historii powstania i ekspansji Państwa Krzyżackiego, kolejna opisuje życie codzienne w czasach Zakonu. Trzecia sala poświęcona jest technice wojskowej, gdzie odtworzono klimat średniowiecznego pomieszczenia odsłaniając ceglane ściany oraz sklepienie kolebkowe. Tutaj też umiejscowione są fotoplastykony. Sala czwarta w całości poświęcona jest bitwie pod Grunwaldem oraz schyłkowi Państwa Krzyżackiego.

  Ekspozycja w sali piątej to przede wszystkim materiały audiowizualne, zaś na poddaszu znajdą się stanowiska dla zajęć praktycznych dla dzieci: z archeologii eksperymentalnej - poszukiwanie „skarbów”, poznawanie kopii uzbrojenia, komiksy na ekranach dotykowych, stroje z epoki, muzyka średniowieczna, animacje scen batalistycznych i wyświetlanie filmów w „hełmie” projekcyjnym przedstawiającym wirtualną rzeczywistość świata z epoki”, zdjęcia interaktywne - szufladki z zamkami, puzzle itp. Nie sposób tego opisać szczegółowo, to trzeba zobaczyć.

  Warto dodać, że muzeum to zostało uznane w roku 2014 za jeden z 7 Cudów Polski.

  Wstęp do muzeum jest bezpłatny!

  więceij informacji >>>

  Źródło: Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego w Działdowie
  Fot. arch. Muzeum Państwa Krzyżackiego

   

   

Zdjęcia