Wystawa "Gniazdo. 40 lat" i spotkanie z filmową Dobrawą

Data wydarzenia: 13-03-2014
Wystawa "Gniazdo. 40 lat" i spotkanie z filmową Dobrawą

Dwadzieścia unikalnych zdjęć z 1973 roku, dokumentujących powstawanie filmu „Gniazdo”, zobaczyć będzie można od 14 marca w Iławie na wystawie zorganizowanej z okazji 40-lecia premiery filmu. Ich autorem jest iławski artysta fotograf Czesław Wasiłowski.

“Gniazdo” to historyczny film fabularny, w reżyserii Jana Rybkowskiego, ukazujący początki państwa polskiego. Część zdjęć do produkcji powstawała w Iławie, na wyspie Wielka Żuława, gdzie zrekonstruowano gród drewniany i podgrodzie.

W filmie wystąpiło wielu znakomitych polskich aktorów, w tym Wojciech Pszoniak, Franciszek Pieczka, Kazimierz Wichniarz, Ryszard Pietruszki, Krzysztof Kowalewski czy Wanda Neumann. Scenariusz do produkcji napisał Aleksander Ścibor-Rylski, a konsultacją historyczną zajęli się dwaj wybitni naukowcy polscy: mediewista prof. Aleksander Gieysztor oraz historyk wojskowości prof. Andrzej Nadolski.

Efektem pracy Czesława Wasiłowskiego było kilkadziesiąt zdjęć, dokumentujących powstawanie filmu, z których dwadzieścia – od 14 marca – zobaczyć będzie można na wystawie „Gniazdo. 40 lat” w sali wystaw Iławskiego Centrum Kultury. Wystawę będzie można oglądać przez dwa kolejne tygodnie.

13 marca, po wernisażu wystawy, w iławskim kinoteatrze odbędzie się spotkanie z filmową księżną Dobrawą, aktorką Wandą Neumann. Po spotkaniu, którego początek zaplanowano na godz. 19:45, odbędzie się projekcja „Gniazda”. Wstęp wolny, na podstawie darmowych wejściówek, które od 6 marca będzie można otrzymać w siedzibie Iławskiego Centrum Kultury.

Patronat medialny nad wystawą „Gniazdo. 40 lat” objęli TVP Olsztyn, Radio Olsztyn oraz tygodniki „Gazeta Iławska” i „Kurier Iławski”. Organizatorem wystawy jest miasto Iława.

Źródło: www.ilawa.pl
Fot. www.ickilawa.pl