Wojewódzkie Obchody Światowego Dnia Turystyki 2014

Data wydarzenia: 19-09-2014
Wojewódzkie Obchody Światowego Dnia Turystyki 2014

Warto skorzystać z atrakcji jakie przygotowane zostały tego dnia dla mieszkańców i turystów. Wśród  turystycznych punktów programu jest Twierdza Boyen (w piątek wstęp wolny! w sobotę wejście za symboliczną złotówkę), a w murach XIX-wiecznej fortyfikacji Twierdza Boyen i rekonstruktorzy, forteczna garkuchnia, zwiedzanie oraz stoiska z rękodziełem (wstęp wolny).

Zaplanowano również rajd rowerowy, nordic walking, boccia, turniej siatkówki i piłki nożnej, pokazy sportów lodowych, pokaz windsurfingu, kitesurfingu i wakeboardu, szkolenie na trenażerze, zwiedzanie Giżycka z przewodnikiem, spotkanie z żywą historią przy zabytkowym moście obrotowym. 19 września podczas specjalnej konferencji dowiemy się także do kogo powędruje "Giżycki Laur Turystyczny".

Giżycko jest tegorocznym gospodarzem Regionalnej Gali Światowego Dnia Turystyki na Warmii i Mazurach. Specjalna konferencja z tej okazji odbędzie się w Ośrodku AZS COSA Wilkasy, następnie odbędzie się rejs z Wilkas do Giżycka po jez. Niegocin. Uczestnicy obchodów odwiedzą również Hotel St. Bruno nad kanałem Łuczańskim (Giżyckim), którego częścią jest odrestaurowane skrzydło średniowiecznego zamku. Hotel znajduje się tuż przy zabytkowym XIX-wiecznym moście obrotowym, gdzie naszych gości witać będą rekonstruktorzy w historycznych strojach.

Konferencja odbędzie się z udziałem Przedstawiciela Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego,  Starosty Giżyckiego, Burmistrza  Giżycka oraz Wójta Gminy Giżycko. Wykład przewodni "Turystyka i rozwój społeczności" poprowadzi giżycczanin dr hab. Wojciech Łukowski, politolog i socjolog, profesor w Instytucie Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Podczas spotkania zaprezentowany zostanie powiat giżycki "Turystyka w Powiecie Giżyckim. Założenia do strategii Powiaty 2020" oraz Klaster Turystyczny Mazury pod hasłem "Rozwój poprzez konsolidacje". Nastąpi też uroczyste wręczenie Odznak Honorowych Ministra Sportu i Turystyki "Za zasługi dla turystyki" i statuetek "Giżycki Laur Turystyczny".

Obchody są okazją do integracji przedstawicieli samorządu i środowiska turystycznego, wymiany doświadczeń, a także uhonorowania osób zasłużonych dla turystyki i wręczenia regionalnych wyróżnień. Organizatorem obchodów jest Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego i Starostwo Powiatowe w Giżycku we współpracy z Miastem oraz Gminą Giżycko.

Obchodom towarzyszyć będą specjalnie przygotowane atrakcje dla mieszkańców i turystów:

w Giżycku: pokazy sportów lodowych, hokej i zabawy dla najmłodszych 11.00-12.00 (Mazurskie Centrum Sportów Lodowych), nordic walking 8.00 las miejski, boccia  11.00-13.00 plaża miejska, rajd rowerowy "Szlakiem Frontu Wschodniego I Wojny Światowej"  9.00-13.00, zwiedzanie Giżycka z przewodnikiem (Centrum Promocji i Informacji Turystycznej)

Twierdza Boyen i rekonstruktorzy, forteczna garkuchnia oraz stoiska z rękodziełem. W piątek wstęp do XIX-wiecznej twierdzy jest wolny. W murach fortyfikacji będzie można spotkać rekonstruktorów, popróbować kuchni polowej 16.00-19.00, a w Kaponierze obejrzeć filmy z inscenizacji historycznych, które odbywają się od kilku lat w sierpniu podczas Święta Twierdzy Boyen. Będą też stoiska z rękodziełem (chętni wystawcy mogą kontaktować się z GCK tel. 87 428 43 26). Kontynuacja imprezy również w sobotę, wejście za symboliczną złotówkę.

w AZS Wilkasy: turniej siatkówki plażowej i piłki nożnej dla dzieci i młodzieży 10.00-14.00, nordic walking 12.00-14.00, pokaz windusrfingu, kitesurfingu i wakeboardu i szkolenie na trenażerze 12.00-14.00, "rekreacja na wesoło" 11.00-13.30 i pokaz oferty turystycznej przedsiębiorstw 10.00-16.00.

Zapraszamy wszystkich mieszkańców i turystów!

Źródło: www.gizycko.pl
Fot. www.powiatgizycki.pl