Wernisaż wystawy „Efekt aureoli/Halo effect” Beaty Ewy Białeckiej

Data wydarzenia: 02-03-2017
Wernisaż wystawy „Efekt aureoli/Halo effect” Beaty Ewy Białeckiej

BWA Galeria Sztuki w Olsztynie serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy „Efekt aureoli / Halo effect” Beaty Ewy Białeckiej, który odbędzie się 2 marca o godz. 18:00 w siedzibie galerii – Piłsudskiego 38, Olsztyn.

Tytuł wystawy „Efekt aureoli/ Halo effect” to połączenie aureoli świętości, siły duchowej, duchowego światła ze zjawiskiem określanym w psychologii jako efekt aureoli, który jest odmianą błędu atrybucji. Aureole i atrybuty towarzyszą wizerunkom świętych, to na ich podstawie identyfikujemy postaci. Wynika stąd, że atrybucja to proces rozpoznania łagodnego, wrażeniowego, na tzw. pierwszy rzut oka, ale też często zdeformowanego czy nieprawdziwego. We współczesnym odbiorze efekt aureoli to najprościej rzecz ujmując, uleganie złudzeniu.

Moje prace powstają na styku ikonografii chrześcijańskiej i popkultury. Główną bohaterką obrazów jest kobieta, która wciąż na nowo dostępuje sakralizacji, staje się "nową ikoną" albo feminizuje zastaną ikonografię. Tak pojawiają się żeńskie „odpowiedniki” uświęconych męskich przedstawień: Dobrego Pasterza, św. Sebastiana, czy też, jak w „Annie Samotrzeciej” – dziewczęcego, małego Chrystusa. Zamieniam ikonę męską w żeńską. Maluję współczesne piety, hieratyczne madonny w otoczeniu córek, sceny chrztu, czy po prostu sceny rodzinne.

Często wprowadzam do obrazu słowo, rodzaj współczesnej biblii pauperum. Są to nazwy lub slogany firm odzieżowych, a szczególnie bieliźniarskich, bo te kojarzą się jeszcze silniej z kobiecością, kobiecą intymnością. To wskazanie na reklamę nie tylko podkreśla konsumpcyjny styl życia bohaterek ale również słowa te mają do spełnienia ważne zadanie, wesprzeć ideę obrazu, dopełnić dialog z widzem, tak by światy sacrum i profanum mogły się swobodnie komunikować. / BEB

Beata Ewa Białecka. Urodzona w 1966 r. w Mikołowie. Studiowała na Wydziale Malarstwa Sztalugowego ASP w Krakowie. Dyplom w pracowni prof. Jerzego Nowosielskiego. Została nagrodzona złotą odznaką Primus Inter Pares ASP w Krakowie. Otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Stypendium Kulturalne Prezydenta Miasta Gdańska oraz czterokrotnie stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego. Jest laureatką wyróżnienia w Konkursie Malarstwa Współczesnego „Bielska Jesień”, Galeria Bielska BWA, Bielsko-Biała; Grand Prix MKiDN 6. Triennale Sacrum, MGS, Częstochowa; Grand Prix MKiDN 21. Festiwalu Współczesnego Malarstwa Polskiego, Zamek Książąt Pomorskich, Szczecin. Nominowana do „Paszportu Polityki” w kategorii Sztuki Wizualne oraz Sovereign European Art Prize. Wyróżniona przez Redakcję kwartalnika ARTLUK. Sztuka na Spad. Laureatka „Nowych Tendencji w Malarstwie Polskim 2”, BWA Bydgoszcz.

Wystawa czynna od 2 marca do 2 kwietnia w sali głównej.

Patronat medialny:
TVP3 Olsztyn, Radio Olsztyn, Telewizja Olsztyn, Telewizja Kopernik, Gazeta Wyborcza, Made In, Olsztyn24.com, Artinfo.pl