VII Festiwal Serów Farmerskich i Tradycyjnych "Czas na Ser"

Data wydarzenia: 03-06-2017
VII Festiwal Serów Farmerskich i Tradycyjnych "Czas na Ser"

W dniach 2-4 czerwca 2017 producenci i amatorzy tradycyjnych serów już siódmy raz spotkają się w Lidzbarku Warmińskim na przedzamczu i dziedzińcu Hotelu KRASICKI na VII Ogólnopolskim Festiwalu Serów Farmerskich i Tradycyjnych.

Festiwal „Czas na Ser” to święto serowej braci, to jedyna w Polsce impreza służąca odbudowie i rozwojowi tradycji serowarskiej oraz przywróceniu i promocji „zapomnianych” smaków. To miejsce spotkań, wzajemnej edukacji, wymiany doświadczeń i integracji środowiska małych producentów oraz miłośników tradycyjnych serów.

Festiwal buduje pozytywny wizerunek małych wytwórców, docenia ich wysiłek oraz promuje walory serów farmerskich i tradycyjnych, produkowanych zgodnie ze sztuką serowarską.

Pierwszy dzień przeznaczony jest dla producentów i osób głębiej zainteresowanych serowarstwem farmerskim i jego problemami. Planowane jest seminarium oraz ocena serów zgłoszonych do konkursu przez jury. Udział w seminarium może wziąć każdy, kogo interesują technologiczne, sanitarne i prawne aspekty serowarstwa farmerskiego.

Piątek 2 czerwca, godz.15.00

Program seminarium:

1.    Prezentacja Europejskiego Poradnika Dobrych Praktyk Higienicznych (pierwszy raz w Polsce!!!)

2.    Produkcja mozzarelli w warunkach farmerskich

3.    Dynamika zmian kwasowości podczas produkcji różnych produktów mleczarskich

4.    Znaczenie mycia i dezynfekcji jako elementu dobrej praktyki higienicznej (GHP)

5.    Komentowana degustacja „Sery Europy”.

Kolejne dwa dni będą otwarte i skierowane do festiwalowych gości, którzy będą mogli próbować i kupować różne polskie sery farmerskie, dostępne na co dzień tylko na lokalnych rynkach. Będzie tez możliwość zakupu kilku serów francuskich.

W tym roku znów spodziewamy się wizyty serowarów litewskich.

Zainteresowani będą mogli uczestniczyć w warsztatach smaku, podczas których będą mogli poznać sery na co dzień niedostępne na polskim rynku i wzbogacić swoją wiedzę o ich walorach i sposobach łączenia z innymi produktami. Pierwszy raz na warsztatach pojawią się sery z Austrii.

Program warsztatów:

Sobota.

11.00 Sery litewskie

12.15 Ser i oliwa, czyli jak łączyć różne sery i różne oliwy rzemieślnicze.

13,30 Sery i cydr, czyli jak trafnie połączyć sery i różne typy cydru.

15.00 Sery austriackie

Niedziela

10.00 Sery litewskie

12.15 Sery i cydr, czyli jak trafnie połączyć sery i różne typy cydru.

13.15 Sery i pasty cytrynowe, czyli sery po nowemu.

14.30 Sery austriackie

Jak zwykle, festiwalowi będzie towarzyszyć szereg atrakcji dla dorosłych i dla dzieci oraz spokojna, nastrojowa festiwalowa muzyka. Ciesząc się na spotkanie z Państwem, kolejny raz zapraszamy w dniach 2-4 czerwca do Lidzbarka Warmińskiego – serowej stolicy Polski!