VII Ekologiczny Jarmark Wielkanocny

Data wydarzenia: 09-04-2017
VII Ekologiczny Jarmark Wielkanocny

Burmistrz informuje, że 9 kwietnia 2017 roku Starostwo Powiatowe, przy udziale Urzędu Miejskiego i Miejskiego Centrum Kultury, organizuje VII Ekologiczny Jarmark Wielkanocny w Nowym Mieście Lubawskim, promujący tradycje i zwyczaje związane z tymi świętami.

Puszyste bazie w palemce, zielony bukszpan, zapach rzeżuchy i żółte żonkile zwiastują dni świąteczne w naszym kraju. I nie ma w naszej tradycji drugiego, tak bogatego w swoiste obrzędy, i tak bardzo obsypanego symboliką święta jak Wielkanoc. Przekazywane z pokolenia na pokolenie tradycje wielkanocne chronią nasze rodzime święta przed zapomnieniem i  powodują, że ciągle są to święta wielobarwne, religijne i w pewnym stopniu magiczne. Najbardziej popularne symbole wielkanocne to oczywiście palemka, zdobione jajka (pisanki i kraszanki), cukrowy baranek, zajączek i rzeżucha.

W związku z tym organizatorzy zapraszają dzieci szkół podstawowych do wzięcia udziału w konkursach powiatowych: „Jajko Wielkanocne” oraz „Rodzinna ekologiczna Palma Wielkanocna”. Wyłonieni laureaci zostaną nagrodzeni podczas VII Ekologicznego Jarmarku Wielkanocnego, na którym wręczone będą pamiątkowe dyplomy i nagrody.

Podczas Jarmarku odbędzie się kiermasz tradycyjnych potraw wielkanocnych, żywności ekologicznej (oleje, miody, chleb, sery, wędliny) ozdób wielkanocnych i wiosennych, wyroby rękodzielnicze (ceramiczne, gliniane, w wikliny, z filcu, z papieru, decoupage, koronkowe) oraz wiele innych atrakcyjnych wyrobów wytworzonych przez lokalnych rękodzielników i pasjonatów. Wśród wystawców zostanie przeprowadzony konkurs na najładniejszą ozdobę wielkanocną.
Tradycją jarmarków nowomiejskich jest poczęstunek dla wystawców i odwiedzających. W tym roku Starosta Nowomiejski przygotowuje grill z białą kiełbasą w roli głównej.

I najmłodsi znajdą coś dla siebie. Wystawcy oferują w sprzedaży własnoręcznie szyte lalki, maskotki i inne zabawki. W "Kąciku Malucha" dzieci będą mogły własnoręcznie ozdobić porcelanę, otrzymają baloniki w kształcie wielkanocnych zajączków oraz zostaną poczęstowane watą cukrową. Niewątpliwą atrakcją dla najmłodszych będzie żywa wielkanocna zagroda z osiołkiem, owieczkami i królikami.

Zajmujesz się rękodziełem? Chcesz pokazać swoje hobby? A może chcesz promować swoją działalność podczas jarmarku? Wypełnij i wyślij do nas kartę zgłoszenia wystawcy.

Źródło: IT Nowe Miasto Lubawskie