Uroczysta Gala „Giżycko dla Niepodległej”

Data wydarzenia: 01-09-2018
Uroczysta Gala „Giżycko dla Niepodległej”

Burmistrz Giżycka
Wojciech Karol Iwaszkiewicz

i Dowódca 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej
im. Zawiszy Czarnego płk Norbert Iwanowski

mają zaszczyt zaprosić na
Uroczystą Galę „Giżycko dla Niepodległej”

oraz Koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego

pt. „Z POLSKĄ PIEŚNIĄ I TAŃCEM PRZEZ WIEKI”

Zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie organizowane z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Goście spotkania wysłuchają koncertu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, będącego prezentacją polskich pieśni, pretendujących niegdyś do roli hymnu narodowego.

Pieśni oraz tańce polskie to świadectwo historii narodu. Dodawały one sił żołnierzom, powstańcom, legionistom, jednoczyły i umacniały Polaków, były sygnałem i zawołaniem bojowym w myśl hasła „Bóg, Honor i Ojczyzna”. Dzięki tym utworom, w trudnych czasach niewoli, polski naród zachowywał swą tożsamość.

Bezpłatne zaproszenia | do odbioru w Giżyckim Centrum Kultury od 29 sierpnia – ilość miejsc ograniczona.

Wszystkie wydarzenia patriotyczne we wrześniu na poniższym plakacie.

Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego (źródło informacji i zdjęć: http://rzawp.pl/sample-page/)

Głównym celem Zespołu jest kultywowanie tradycji narodowych i chwały oręża polskiego poprzez różnorodne środki wyrazu artystycznego: muzykę, taniec, śpiew oraz słowo. Swoją działalnością Zespół od ponad kilkudziesięciu lat ukazuje bogactwo kultury narodowej oraz innych państw cudzoziemskich. Upowszechnia ją w środowisku wojskowym i cywilnym – w kraju oraz poza jego granicami.

Przedmiotem działalności Zespołu jest opracowywanie programów artystycznych i organizowanie koncertów m.in. estradowych, plenerowych, kameralnych, symfonicznych, solistycznych i chóralnych. Z Zespołem współpracują również uznani artyści scen polskich – śpiewacy, piosenkarze, tancerze i aktorzy. Zespół prowadzi działalność promocyjną i wydawniczą oraz upowszechnia twórczość artystyczną kierowaną do wielopokoleniowej widowni.


Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego odwołuje się do wielkiej tradycji narodowo-patriotycznej, która rozwijała się w duchu chrześcijaństwa. Repertuar muzyki sakralnej stanowią utwory o tematyce religijnej, począwszy od Bogurodzicy po msze i pieśni kościelne. Artyści w mundurach występują także w kościołach biorąc udział w różnotematycznych uroczystościach narodowych i religijnych.

Zespół działa z wielkim rozmachem, stale poszerzając repertuar. Jako instytucja wojskowa za swoje podstawowe zadanie uznaje koncerty poświęcone historii i tradycjom oręża polskiego. Niewiele bowiem krajów ma tak bogatą, jak Polska, historię walk orężnych oraz tradycję barw, broni i rynsztunku. Prezentowane widowiska artystyczne, koncerty i przedstawienia widzowie, tak w kraju jak i poza jego granicami, przyjmują z aplauzem, ceniąc wysoko profesjonalizm, talent i elegancję artystów. Oprócz dawnych pieśni wojennych i wojskowych w programach znajdują miejsce nowe utwory, także z gatunku muzyki pop. Uznanie dla artystów Zespołu wielokrotnie wyrażali wielcy tego świata – prezydenci, premierzy, koronowane głowy i hierarchowie Kościoła.

Szczegóły dotyczące wszystkich giżyckich wydarzeń dedykowanych jubileuszowi znajdują się na www.niepodlegla.gizycko.pl