Spektakl - koncert "Powiedz mi, jak mnie kochasz" Reszel

Data wydarzenia: 31-08-2018
Spektakl - koncert "Powiedz mi, jak mnie kochasz" Reszel

Autor zdjęcia: archiwum artysty

W piątek, 31 sierpnia o godz. 19.00 w reszelskim zamku będzie można usłyszeć twórczość m.in. Szekspira, Szymborskiej, Baczyńskiego, Herberta, a także Grechuty, Ericka Satie i Pucciniego. Wszystko w wersji poetycko - muzycznej.

"Kobieta i mężczyzna" jest kolejnym przedsięwzięciem z cyklu "Spotkania". Tym razem Dariusz Jakubowski wraz z muzykami:śpiewaczką Katarzyną Thomas i pianistą Piotrem Szafrańcem, proponują nam lekką, poetycko - muzyczną podróż w poszukiwaniu spełnienia w miłości. Miłosne tematy w poezji od E.Dickinson, biblijnej, zmysłowej Pieśni nad Pieśniami, szekspirowskich Sonetów, po współczesnych Szymborską, Herberta, Gałczyńskiego czy Baczyńskiego. Baudelairowskie namiętności dziewiętnastowiecznego Paryża, peronowe rozstania Thomasa Hardy’ego, ożywcze dotknięcie przywracające sens pustej rzeczywistości opisane przez Z.Krasinskiego. Zajrzymy tez do renesansowej alkowy, by zerknąć na „dworski streaptease’’, z wdziękiem, dowcipnie uchwycony przez Johna Donne’a, a przetłumaczony przez Stanisława Barańczaka.

Ten eklektyczny patchwork jest świadomym wyborem również w muzyce.Obok legendarnego motywu z filmu Michela Legranda "Kobieta i mężczyzna", równie popularnych tematów z "Love story" czy "Amelii", melodii Marka Grechuty, usłyszymy też popularne w artystycznych salonach paryskiej bohemy miniatury/etiudy Ericka Satie, miłosną arię Mimi z "Cyganerii" Pucciniego,czy neoromantyczną pieśń Ryszarda Straussa.

"Kobieta i mężczyzna…" to wspólna z widzami podróż przez style i epoki, mieszająca formy, by tym bardziej wydobyć sens, bo formy i kostiumy się zmieniają, a archetypiczny sens pozostaje wieczny. Sens połączenia człowieka z człowiekiem nie w namiętnym zmaganiu, walce o dominację płci, a w harmonijnym obdarowywaniu w wolnym wyborze. Miłość, to ów szekspirowski (…) „znak wzniesiony wiecznie nad bałwany, bez drżenia w twarz patrzący sztormom i cyklonom/gwiazda zbłąkanych łodzi.” Przychodzi spoza czasu i przestrzeni, z innego porządku, ale tu na ziemi ma się urealnić.

redakcja