Regionalne Świeto Ziół Olsztynek

Data wydarzenia: 15-08-2018
Regionalne Świeto Ziół Olsztynek

Regionalne Święto Ziół nawiązuje do ludowej tradycji święcenia ziół, kwiatów oraz zbóż, promuje zastosowanie ziół w tradycyjnej medycynie, kosmetyce i kulinariach oraz propaguje tradycje pszczelarskie. Jest to niezwykle barwne i aromatyczne święto, które odbędzie się w naszym skansenie 15 sierpnia.


Tradycyjnie imprezie towarzyszyć będzie kiermasz produktów zielarskich oraz członków sieci Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury Powiśle. Swoje wyroby oferować będą również rękodzielnicy. Wyroby z dziedziny garncarstwa, ceramiki, wikliniarstwa, malarstwa, czy rzeźby cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród kupujących. Nie zabraknie również pokazów i warsztatów rękodzieła, prelekcji, a także inscenizacji. Każdy będzie mógł poznać swój ziołowy horoskop oraz skosztować ziołowych naparów i herbat.    


W tradycji ludowej 15 sierpnia nazywany był świętem Matki Boskiej Zielnej, dlatego jak co roku w skansenie odprawiona zostanie uroczysta msza święta. Będzie to również okazja do poświęcenia wykonanych własnoręcznie wianków. Na scenie wystąpią zespoły i kapele ludowe.