Regionalne Święto Ziół

Data wydarzenia: 15-08-2013
Regionalne Święto Ziół

15 sierpnia to już stała pozycja w kalendarzu imprez Warmii i Mazur. Tego dnia, jak co roku, w olsztyneckim Skansenie odbędzie się Regionalne Święto Ziół.

Impreza organizowana jest od 2010 roku i jest kontynuacją Jarmarków Pszczelarskich. Święto nawiązuje do ludowej tradycji święcenia ziół, kwiatów oraz zbóż, promuje zastosowanie ziół w tradycyjnej medycynie, kosmetyce i kulinariach oraz propaguje tradycje pszczelarskie. Jest to niezwykle barwne i aromatyczne święto.

Uroczyste otwarcie imprezy odbędzie się o godz. 11:30. W tradycji ludowej 15 sierpnia nazywany był jest świętem Matki Boskiej Zielnej, dlatego jak co roku w drewnianym kościele w Skansenie odprawiona zostanie uroczysta msza święta. Będzie to również okazja do poświęcenia wykonanych własnoręcznie przed wejściem wianków.

Tradycyjnie imprezie towarzyszyć będzie kiermasz produktów zielarskich oraz członków sieci Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury Powiśle. Nie zabraknie również pokazów i warsztatów rękodzieła, prelekcji oraz konkursów. Poza tym każdy będzie mógł poznać swój ziołowy horoskop. Muzeum przygotowało także bogatą ofertę dla dzieci, które tego dnia będą mogły uratować życie dziewczynce o imieniu Róża w „ziołowej” grze terenowej.

Na scenie wystąpi zespół BABSZTYL, KOSEJDER i Kapela Jędrka.

Organizatorami imprezy są: Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny w Olsztynku, Samorząd Województwa Warmińsko- Mazurskiego, Lokalna Grupą Działania Stowarzyszenie „Południowa Warmia”.

Więcej informacji:
Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny
Tel. 89 519 21 64
e-mail: mbl@muzeumolsztynek.com.pl

Źródło: www.muzeumolsztynek.com.pl
Fot. www.muzeumolsztynek.com.pl