Pogrzeb żuru i śledzia - Jarmark Wielkanocny w Elblągu

Data wydarzenia: 09-04-2017
Pogrzeb żuru i śledzia - Jarmark Wielkanocny w Elblągu

W Niedzielę Palmową, 9 kwietnia 2017 roku, w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu odbędzie się „Pogrzeb żuru i śledzia” – to idealna okazja dla mieszkańców, by spróbować lokalnych wyrobów i nabyć ręcznie wykonane ozdoby świąteczne.

Pogrzeb żuru i śledzia to dawny ludowy zwyczaj wielkanocny, który polega na tłuczeniu garnków. Jest to zemsta za Wielki Post, podczas którego jadło się głównie żur i śledzie, i oznacza koniec pokuty. Właśnie pod tą regionalną nazwą odbędzie się jarmark organizowany przez CSE „Światowid”, który nawiązuje do tradycji wielkanocnych.

W ramach „Pogrzebu żuru i śledzia” zorganizowany zostanie Wielkanocny Jarmark Sztuki Ludowej oraz Kiermasz Żywności Naturalnej. Wystawcy oferować będą swojskie wyroby, takie jak wędliny, miody, powidła czy pieczywo. Zakupić będzie można również świąteczne dekoracje, ozdoby, ceramikę, plecionki, rzeźby, obrazy, różne upominki, ręcznie wykonaną biżuterię, a nawet palemki, które jeszcze tego samego dnia będzie można poświęcić w kościele – wszak wszystko odbędzie się w Niedzielę Palmową.

- „Pogrzeb żuru i śledzia” odbędzie się w dolnym holu, a także w sali widowiskowo-sportowej – mówią organizatorzy. – Z pewnością doprowadzą tam piękne zapachy swojskiego pieczywa, wędlin i innych lokalnych wyrobów.

Organizatorzy pomyśleli również o najmłodszych uczestnikach jarmarku. Przygotowano dla nich specjalne stoisko plastyczne, gdzie będą mogli samodzielnie wykonać świąteczne ozdoby. To także idealne miejsce dla rodziców, którzy będą chcieli zostawić swoje dzieci pod opieką.

Zostały również ostatnie miejsca dla wystawców, którzy chcą zaprezentować własną twórczość. Co prawda wszystkie miejsca na Kiermaszu Żywności Naturalnej są już zajęte, ale organizatorzy w dalszym ciągu zapraszają osoby, które chcą wystawić robótki ręczne, ozdoby świąteczne i dekoracje. Koszt wynajęcia stoiska to 25 złotych.

Regulamin oraz formularz zgłoszeniowy są dostępne w siedzibie CSE „Światowid” przy pl. Jagiellończyka 1 w Elblągu oraz na stronie internetowej: www.swiatowid.elblag.pl.