Noc Bibliotek na Warmii i Mazurach

Data wydarzenia: 04-06-2016
Noc Bibliotek na Warmii i Mazurach

Prawie 30 bibliotek publicznych w województwie weźmie udział w dniu 4 czerwca w ogólnopolskiej Nocy Bibliotek odbywającej się w tym roku pod hasłem: Wolno czytać!

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lidzbarku Warmińskim będzie można zapoznać się z historią rycerstwa, w Bibliotece Miejskiej w Pieniężnie z czytelnikami spotka się pisarka Katarzyna Enerlich. Najmłodsi czytelnicy Gminnej Biblioteki Publicznej w Jedwabnie obejrzą spektakl teatralny, a Miejska Biblioteka Publiczna w Ełku oferuje turniej gier planszowych. To tylko kilka wybranych atrakcji, które biblioteki przygotowały na ten szczególny dzień w roku, kiedy można spędzić noc w bibliotece.

Do akcji włącza się także Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie, w której gościć będą „Smaki literatury”. Na odwiedzających czekają saloniki literackie, na których nie zabraknie dobrej książki, muzyki i filmów związanych z kuchniami narodowymi i regionalnymi. Podczas spotkania będzie można poznać zarówno tajniki kuchni europejskich (niemiecka, angielska, francuska oraz włoska), amerykańskiej oraz z regionu Warmii i Mazur, jak i doświadczyć wielu smaków w literaturze pięknej. Swoją wiedzą i doświadczeniem podzielą się uczniowie instytucji partnerskiej: Zespołu Szkół Gastronomiczno-Spożywczych w Olsztynie.

Zdradzą wiele ciekawostek i podpowiedzą, jak z kilku podstawowych produktów wyczarować smakowite potrawy. Najmłodsi czytelnicy, którzy spotkają się w Saloniku na Piątkę, wezmą udział w szalonych zabawach literackich i obejrzą film „Magiczne drzewo”. Na odwiedzających WBP podczas Nocy Bibliotek czekają także niespodzianki muzyczne. Udział w wydarzeniu to również okazja, aby rozpocząć swoją przygodę z biblioteką, zapisując się do grona czytelników.

Ogólnopolska Noc Bibliotek organizowana jest po raz drugi. W całej Polsce w Nocy udział weźmie około 1000 bibliotek różnych sieci oraz księgarń, kawiarni, klubów i innych instytucji i organizacji.

Celem akcji jest promocja czytelnictwa i bibliotek jako najbardziej dostępnych instytucji kultury, często jedynych w małych miejscowościach, gdzie nie ma teatrów, kin, muzeów, galerii i filharmonii.

Akcja rozpocznie się o godz. 18 i zakończy o godz. 21.

Więcej informacji na stronie internetowej www.wbp.olsztyn.pl