„Muzyka amerykańska” w filharmonii

Data wydarzenia: 24-02-2017
„Muzyka amerykańska” w filharmonii

Piątkowy (24 lutego) koncert symfoniczny będzie wspaniałą okazją do zapoznania się z twórczością współczesnych kompozytorów amerykańskich.

Zaprezentowane zostaną kompozycje instrumentalne oraz chóralne, które pozwolą filharmonicznej publiczności odczuć „ducha Ameryki”.

Orkiestrę symfoniczną i chór Cantores Varmienses, działający przy Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej, poprowadzi Richard Zielinski, amerykański dyrygent mający polskie korzenie. Wśród zróżnicowanego repertuaru koncertu, w tym muzyki inspirowanej twórczością rdzennych Amerykanów, usłyszymy prawykonanie europejskie utworu „Forward” Libby Larsen.

Inną, niezwykle ciekawą pozycją w programie koncertu będzie z pewnością utwór, w którym partię solową realizują kotły. „Raise the Roof” Michaela Daugherty’ego w sposób mistrzowski eksploruje możliwości brzmieniowe jakże wyjątkowego instrumentu. Na kotłach zagra drugi amerykański gość tego wieczoru - Lance Drege. W koncercie nie zabraknie też tradycyjnej, zajmującej ważne miejsce w kulturze amerykańskiej pieśni „Shenandoah” afirmującej piękno przyrody tego niezwykłego, pobudzającego wyobraźnię twórców kraju i kontynentu. W utworze „Lowak Shoppala” (Fire&Light) – Hymn, jako solistów usłyszymy: Hannę Zajączkiewicz – sopran, Kubę Ptaka - baryton i Marka Pieniążka – bas.

Richard Zieliński jest amerykańskim dyrygentem polskiego pochodzenia, z którego to jest bardzo dumny. Jego pradziadkowie wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych w końcu XIX wieku, aby osiedlić się w Milwaukee w stanie Wisconsin. Od dawna fascynował się Polską, jak i również muzyką naszego kraju. Jest autorem pracy doktorskiej na temat twórczości wokalno-instrumentalnej Karola Szymanowskiego, która zdobyła m.in. nagrodę nowojorskiej Fundacji Kościuszkowskiej. Richard Zieliński kontynuował w Polsce w latach 1992-93 studia dyrygenckie oraz studia nad muzyką polską. Obecnie jest dyrektorem artystycznym i dyrygentem Filharmonii w Norman (USA). Te same funkcje pełni od dziewięciu lat na Festiwalu Muzyki Klasycznej w austriackim Eisenstadt. Dyrygował premierowymi przedstawieniami baletowymi do muzyki Josepha Haydna (oratorium Stworzenie świata i Pory roku), a także musicalami, takimi jak: Ragtime (2016), Cora Boy (2012) czy The Music of Andrew Lloyd Webber (2011).

Solista koncertu, Lance Drege jest wykładowcą perkusji na Wydziale Muzycznym Uniwersytetu w Oklahomie. W latach 1989-1999 grając na kotłach, był pierwszym perkusistą Orkiestry Symfonicznej w Oklahoma City. W latach 2010-2012 jako perkusista Norman Philharmonic Orchestra zaangażowany był w Festiwal Muzyki Klasycznej w Eisenstadt w Austrii. Dwukrotnie pełnił funkcję Prezesa Oklahoma State Chapter w Percussive Arts Society.

Początek koncertu o godz. 19. Bilety na koncert w cenie 50 zł normalny i 40zł ulgowy do nabycia w kasie Filharmonii pon.-pt. w godz.10-18 oraz poprzez stronę internetową Filharmonii

Koncert symfoniczny

    - Richard Zielinski (USA) – dyrygent
    - Lance Drege (USA) – kotły
    - Chór Cantores Varmienses przy Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej (przygotowanie chóru – Benedykt Błoński)
    - Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

Program:

    - Morton Gould – American Salute
    - Libby Larsen – Forward (premiera europejska)
    - John Mackey – Redline Tango
    - Jerod Impichchaachaaha’ Tate – Hymn (Native American – Chickasaw Tribe)
    - Michael Daugherty – Raise the Roof
    - Melodia tradycyjna – Shenandoah (aranż. James Erb/Mervin Tay)
    - Julia Ward Howe – Battle Hymn of the Republic (aranż. Roy Ringwald)

Źródło; www.warmia.mazury.pl