Mazurski Piknik Militarny Walkiria 2015

Data wydarzenia: 18-07-2015
Mazurski Piknik Militarny Walkiria 2015

Mazurski Piknik Militarny „Walkiria 2015” odbędzie się w dniach 18-19 lipca 2015 roku . Po raz kolejny impreza będzie miała dwudniową formułę i każdego z nich przygotowane zostaną inne, unikalne atrakcje.

W tym roku motywem przewodnim będzie Operacja Market Garden przeprowadzona w 1944 roku. Była to największa operacja z użyciem wojsk powietrznodesantowych w czasie II wojny światowej, która odbyła się na terenach Holandii. Dzięki takiemu doborowi tematu wiodącego na Walkirii 2015 będzie można zobaczyć sprzęt i Grupy Rekonstrukcji Historycznej dotychczas nie prezentowane na naszej imprezie.

W przygotowanych pokazach po raz pierwszy na Mazurach wezmą udział spadochroniarze odtwarzający drugowojenny desant (!), a przez dwa dni będzie można zobaczyć w akcji, a także dotknąć czołgów, które zapisały się wielkimi literami na kartach historii: oryginalne amerykańskie M4 Sherman i M3/M5 Stuart oraz doskonale zrekonstruowaną niemiecką Panterę.

Podczas Walkirii 2015 zorganizowane zostanie wyjątkowe wydarzenie pn. Polska Odyseja Wojenna 1939-1945, czyli przegląd polskich formacji wojskowych biorących udział w II wojnie światowej i pokazy sprzętu ciężkiego. Nacisk chcemy również położyć na prezentacji Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, a w Walkirii 2015 wezmą udział Grupy Rekonstrukcji Historycznej odtwarzające 1 Dywizję Pancerną pod dowództwem gen. Stanisława Maczka oraz 1 Samodzielną Brygadę Spadochronową gen. Stanisława Sosabowskiego. Nie zabraknie również lżejszego sprzętu z frontu zachodniego np. Jeep Willys, Ford Jeep, GMC CCKW.

Jak zwykle wszystkie elementy rekonstrukcyjne będą dopracowane perfekcyjnie. Aktorami wydarzenia będą członkowie najlepszych Grup Rekonstrukcji Historycznej w Polsce. Na potrzeby widowisk zostaną przygotowane specjalne scenografie, których elementami będą okopy, ziemianki, drewniane chaty etc. Dopełnieniem scenografii będzie efektowna pirotechnika artystyczna z wykorzystaniem wybuchów benzynowych i gazowych. Rekonstruktorzy biorący udział w walce będą wyposażeni w autentyczną strzelającą broń odtwarzanego okresu.

Dopełnieniem militarnej scenografii będą pokazy codziennego życia frontowego prezentowanego w formie pikniku historycznego.

Drugi raz na Walkirii zostanie udostępniona strzelnica z możliwością oddania strzałów z oryginalnej broni drugowojennej! Do dyspozycji będą oryginalne pistolety, pistolety maszynowe i karabiny wykorzystywane przez wojska alianckie i niemieckie na froncie zachodnim II wojny światowej.

 

Scenariusz głównych wydarzeń Mazurskiego Pikniku Militarnego „Walkiria”:

Sobota, 18 lipca
12.00 – 14.00 – przejażdżki pojazdami PRL (SKOT, BRDM-2, UAZ)
13.00 - 14.00 – atrakcje w dioramach historycznych
14.00 - 15.00 – tor przeszkód: Pantera i Sherman
15.00 – 16.00 – desant spadochronowy na współczesnych spadochronach taktycznych
16.30 - 16.45 – potyczka czołgów Sherman vs Pantera i... żołnierz z Panzerfaustem
16.45 - 17.00 – potyczka czołgów Pantera vs Stuart, Jeep Willys i... żołnierz z bazooką
17.00 - 19.00 – atrakcje w dioramach historycznych
od 19.00 – wieczór na poligonie (ognisko, military party)
11.00-19.00 – możliwość strzelania z oryginalnej broni drugowojennej (amunicja ślepa)

Niedziela, 19 lipca
10.00 - 11.30 – atrakcje w dioramach historycznych
11.30 - 12.00 – pokaz mody wojskowej - różnice w umundurowaniu, wyjaśnienie symboliki i funkcjonalności ubioru frontowego
12.00 - 12.30 – desant spadochronowy na współczesnych spadochronach taktycznych
12.30 - 12.45 – potyczka czołgów: Pantera vs Stuart, Jeep Willys i... żołnierz z bazooką
12.45 - 13.00 - potyczka czołgów: Sherman vs Pantera i... żołnierze z Panzerfaustem
13.00 – 14.00 - atrakcje w dioramach historycznych, przygotowania do inscenizacji
14.00 – 15.00 - INSCENIZACJA HISTORYCZNA „OPERACJA MARKET GARDEN”
10.00-15.00 – możliwość strzelania z oryginalnej broni drugowojennej (amunicja ślepa).

Niezależnie od scenariusza, przez dwa dni wszyscy odwiedzający Walkirię 2015 będą mieli do dyspozycji następujące atrakcje:

- możliwość zakupy wyposażenia wojskowego w Markecie Militarnym
- bezpłatne korzystanie ze wszystkich atrakcji mazurskiego parku atrakcji „Mazurolandia” (Park Miniatur Warmii i Mazur, Park Zabaw, grodzisko rycerskie, strzelnica rycerska, zwierzyniec, wystawa stadiony w miniaturze, skansen ludowy i inne)
- możliwość strzelania z oryginalnej broni drugowojennej (amunicja ślepa)
- przejażdżki pojazdami wojskowymi PRL (SKOT, BRDM-2, UAZ)
- zabawy z bronią i treningi rzutu granatem
- konserwacja ekwipunku
- układanie linii telefonicznej
- strzelnica z replik broni w systemie ASG
- przymierzalnia mundurów historycznych
- poznanie tajemnic zamachu na A. Hitlera w 1944 roku w Wilczym Szańcu
- udostępnienie jedynej w Europie makiety Wolfschanze
- możliwość zapoznania się z dedykowaną wystawą poświęconą zamachowi na Adolfa Hitlera

Termin i miejsce:
18-19 lipca 2015 roku, Mazurski Park Atrakcji Mazurolandia, Parcz k/Kętrzyna

Bilety:
Ceny biletów: sobota: 29 zł, niedziela: 35 zł, 50 zł – bilet dwudniowy (okazjonalna koszulka gratis). Bilety można będzie nabywać za pośrednictwem strony internetowej www.walkiria.com.pl i www.ticketpro.pl oraz na miejscu w dniu imprezy.

Po raz pierwszy w ramach Mazurskiego Pikniku Militarnego „Walkiria” odbędą się dwie imprezy towarzyszące na terenie Kętrzyna. Stanowią one początek całego cyklu imprez odbywających się pod szyldem Walkirii pn. „Mazurski Tydzień Historyczny”, które planowane są od 2016 roku

W piątek 17 lipca od godz. 18.00 w kętrzyńskim amfiteatrze odbędzie się pierwsza edycja koncertu „Offensive of rock”, który w niedalekiej przyszłości ma stać się festiwalem muzyki rockowej. Line up koncertu stanowią zespoły: Crusher, Analogs i Farben Lehre. Pomiędzy występami rekonstruktorzy obecni na koncercie zaproszą fanów do przymierzalni mundurów i oglądania pojazdów historycznych. Wejście na koncert jest bezpłatne.

W sobotę 18 lipca od godz. 10.30 rekonstruktorzy wraz z legendarnymi pojazdami II wojny światowej m.in. Jeep Willys, Ford Jeep, Renault Primaquatre, SdKfz 247b wezmą udział w defiladzie, która przejdzie głównymi ulicami miasta.

Planowany jest również udział zabytkowych pojazdów cywilnych stylizowanych na wojskowe np. Fiat 126p w wersji 6x6 amfibia oraz VW Transporter T3 pochodzący z zasobów duńskiej armii. Trasa przemarszu wiedzie ulicami: Szpitalną - Skłodowskiej-Curie -  Wojska Polskiego – Sikorskiego – Kajki – Szpitalną. Po defiladzie w parku zlokalizowanym przy basenach MOSiR odbędzie się inscenizacja historyczna w przestrzeni miejskiej. Oglądanie defilady i inscenizacji jest bezpłatne.

Źródło: www.walkiria.com.pl
Fot. www.walkiria.com.pl