Koncert rodzinny-"50 lat, The Beatles symfonicznie" - Olsztyn

Data wydarzenia: 06-01-2019
Koncert rodzinny-"50 lat, The Beatles symfonicznie" - Olsztyn

6 stycznia 2019, niedziela, godz. 11:00, sala koncertowa Filharmonii. W programie: największe przeboje zespołu The Beatles – legendarnej „Czwórki z Liverpoolu”

Piotr Sułkowski – dyrygent
Vadim Brodski – skrzypce
Julian Brodski – saksofon

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

w programie: największe przeboje zespołu The Beatles – legendarnej „Czwórki z Liverpoolu”

Raz na wiele setek lat gwiazdy ustawiają się w szczególną konfigurację, aby mogło pojawić się muzyczne zjawisko, które zmieni historię na zawsze. Takim zjawiskiem była czwórka chłopaków z robotniczego miasta w północnej Anglii, której nie trzeba nikomu przedstawiać. Mamy cztery żywioły, cztery strony świata, cztery ściany – czterej Beatlesi tworzyli pełnię, piąty element: alchemiczną muzyczną doskonałość.

Muzyka The Beatles łączy pokolenia. Dziś słuchają jej wychowane na niej trzy albo i cztery generacje dziadków, rodziców, dzieci, wnuków. Żaden inny zespół w historii muzyki popularnej nie ma takiego potencjału jednoczenia – godził ze sobą różne style, gatunki muzyczne, różne filozofie, bo przede wszystkim był konstelacją czterech silnych osobowości.

Może to dzięki temu czwórka z Liverpoolu pozostaje ukochanym zespołem milionów ludzi na świecie oraz kulturalnym fenomenem, który nie ma i chyba już nie będzie miał sobie równych. Niezależnie od tego, czy najbliższy nam jest musicalowy, melodyjny styl Paula McCartneya, zadziorne, psychodeliczne utwory Johna Lennona, inspirowane muzyką indyjską pieśni George’a Harrisona czy poczciwe piosenki Ringo Starra, na pewno znajdziemy w ogromnym Beatlesowskim katalogu coś dla siebie.

Jest tu przecież i klasycznie rockandrollowa energia w króciutkich, dwuminutowych piosenkach, i barwne aranżacje orkiestrowe, i prekursorsko brudne hardrockowe brzmienie, piosenki niczym z nieistniejącego musicalu, awangardowe, eksperymentalne utwory jak z Warszawskiej Jesieni, elementy World Music. Nade wszystko zaś są melodie – genialnie proste, a jakby istniejące od zawsze, zupełnie jak u Mozarta, rozpoznawalne od pierwszych taktów i będące dla muzyków całego świata niewyczerpaną studnią inspiracji.

Piosenki Beatlesów były przerabiane już setki razy w rozmaitych stylach: country, barok, hip-hop, jazz. Na rodzinnym koncercie Vadima Brodskiego i jego syna Juliana wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej zabrzmią symfoniczne aranżacje wielu przebojów Fantastycznej Czwórki. W wielu przypadkach orkiestrowe wersje utworów rockowych są prostym zwielokrotnieniem linii melodycznej i dodaniem piosenkom orkiestrowego wolumenu. Vadim Brodski w swoich interpretacjach jest bardziej wyrafinowany: skrzypce, saksofon lub gitara, w zależności od charakteru utworu, mają tu solową rolę, jak ludzki głos.

Vadim Brodski

Jest jednym z nielicznych skrzypków w historii, który grał na słynnym instrumencie Guarneriego del Gesú „Il Canonne”, należącym do Niccola Paganiniego. Koncertował na tych skrzypcach podczas tournée po Włoszech z Orchestra Sinfonica di Savona w 1998 roku.

Artysta urodził się w Kijowie. Był uczniem Olgi Parchomienko i Dawida Ojstracha. W wieku 11 lat wykonał Koncert skrzypcowy Dymitra Kabalewskiego z Orkiestrą Filharmonii Kijowskiej pod dyrekcją kompozytora. Zwyciężył we wszystkich międzynarodowych konkursach skrzypcowych, w których brał udział: im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (1977), im. Niccola Paganiniego w Genui (1984), im. Tibora Vargi w Szwajcarii (1984). Sukces w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego pozwolił artyście wystąpić podczas wielu koncertów w najlepszych salach Europy. Niestety, ówczesne władze radzieckie zabroniły młodemu skrzypkowi wyjazdów zagranicznych i Vadim Brodski przez prawie pięć lat nie mógł koncertować poza ZSRR. W 1981 roku przeprowadził się do Polski.

Nowojorski debiut artysty w 92nd Street Y w 1982 roku zaowocował podpisaniem kontraktu z wytwórnią Musical Heritage Society, dla której nagrał m.in. koncerty skrzypcowe Brahmsa, Bartóka, Paganiniego, Czajkowskiego, Wieniawskiego, Saint-Saënsa i Sibeliusa oraz 6 Sonat na skrzypce solo Eugène Ysaÿe.

W następnych latach Vadim Brodski kontynuował działalność koncertową – występował z tak znakomitymi zespołami, jak Orkiestra Filharmonii Moskiewskiej, Orkiestra Filharmonii Petersburskiej, Orkiestra Filharmonii Narodowej Ukrainy w Kijowie, Orkiestra Filharmonii Narodowej w Warszawie, Orquesta Sinfónica Nacional de México, London Philharmonic Orchestra, Jerozolimska Orkiestra Symfoniczna, New Jersey Symphony Orchestra, Orchestre de la Suisse Romande w Genewie.

Zagrał też z Real Orquesta Sinfónica de Sevilla z okazji otwarcia Teatro de la Maestranza w Sewilli. Jako dyrygent podjął współpracę z Orchestra della Svizzera Italiana w Lugano. Współpracuje regularnie z telewizją włoską, dla której – z Orchestra Nazionale della RAI – nagrał koncerty skrzypcowe Brucha, Beethovena, Czajkowskiego, Paganiniego, Bartóka i Vivaldiego. W 2004 roku ukazał się album artysty Arcydzieła na skrzypce i orkiestrę (DUX).

Vadim Brodski często występuje w Telewizji Polskiej. Chętnie wykonuje repertuar lżejszy – nagrał m.in. płyty The Beatles, Bolling Vilensky z Brodsky Jazz Quartet, Scott Joplin Ragtimes. Wystąpił jako aktor w komedii filmowej To ja złodziej i serialu U Pana Boga w ogródku (reż. Jacek Bromski). Zajmuje się również działalnością pedagogiczną. Prowadzi klasę skrzypiec w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Artysta gra na skrzypcach Gennaro Gagliano z 1747 roku.

Więcej informacji na stronie: www.filharmonia.olsztyn.pl

Źródło:www.filharmonia.olsztyn.pl