IX Edycja Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych Tropem Wilczym - Pieniężno 2021

Data wydarzenia: 15-08-2021
IX Edycja Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych Tropem Wilczym - Pieniężno 2021

Impreza przełożona z dnia 16 maja 2021 r.

Zapraszamy w dniu 15 sierpnia 2021 r. do Pieniężna na kolejną edycję Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym” – Pieniężno 2021. Bieg na dystansie 1.963 m, po trasie: ul. Parkowa (start) – ul. Kilińskiego – ul. Wojska Polskiego – ul. Zamkowa – promenada nad jeziorem – ul. Parkowa (meta).

Jest to piąty bieg w Pieniężnie (jedyny w powiecie braniewskim) przy współpracy Fundacji Wolność i Demokracja w Warszawie, upamiętniający żołnierzy polskiego podziemia. Przedsięwzięcie realizowane we współpracy ze służbami mundurowymi powiatu braniewskiego.
Historia biegu:

W 2011 r. dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

W 2013 grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja biegu miała charakter surwiwalowy a wzięło w niej udział 50 uczestników. Rok później, dzięki wielkiemu zaangażowaniu ludzi z Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony w miejsce znane z późniejszych edycji w Warszawie – Park Skaryszewski. Pobiegło wtedy 1500 biegaczy! Od 2015 bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych.

W 2020 roku w Biegu wzięło udział ponad 75 000 uczestników z 370 miast: ok 300 miast-partnerów, 9 miast zagranicznych (Chicago, Christchurch, Herdorf, Keysborough, Londyn, Nowy Jork, Penrose Park, Wiedeń, Wilno), 50 miast (w ramach biegów garnizonowych) oraz 7 misji wojskowych za granicą (Afganistan, Bośnia i Hercegowina, Irak, Kosowo, Łotwa, Republika Środkowoafrykańska, Rumunia), gdzie hołd Żołnierzom Wyklętym oddali nie tylko polscy żołnierzy, ale również żołnierze z  USA, Węgier, Danii, Ukrainy itd.

W zbliżającej się IX edycji  Biegu Tropem Wilczym, która odbędzie się 28 lutego 2021 roku, ambicją organizatorów będzie utrzymanie ilości miast, w których odbędzie się bieg Tropem Wilczym gdzie pobiegnie ok. 75 000 biegaczy. W ramach projektu odbędzie się tradycyjny bieg na 1963 metry (odwołanie do roku w którym zginął ostatni, poległy w walce Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek) wspólny dla wszystkich miast, dodatkowo  każdy z lokalnych partnerów uzupełni scenariusz o dodatkowe dystanse, wydarzenia i atrakcje.

Data wydarzenia: 15 sierpnia 2021 r.

Więcej informacji na stronie:
www.tropemwilczym.org
www.facebook.com/TropemWilczym/
www.pieniezno.pl
www.facebook.com/GminaPieniezno/

Miejsce: Pieniężno – Miasto.

Źródło: www.tropemwilczym.org
Fot. Redakcja / www.FB.com/TropemWilczym/