IV Franciszkański Festyn Rodzinny

Data wydarzenia: 13-06-2015
IV Franciszkański Festyn Rodzinny

Barczewskie Łosiery do Świętego Antoniego - IV Franciszkański Festyn Rodzinny to wydarzenie odpustowe nawiązujące do wielowiekowej, religijnej tradycji pieszych pielgrzymek. W programie m.in.:występy artystyczne, stoiska promocyjne, kiermasz kulinariów i rzemiosła.

Dzień 13 czerwca od ponad czterystu lat jest w Barczewie szczególnym dniem związanym z uroczystością odpustową św. Antoniego Padewskiego. Od czasu, kiedy kościół św. Andrzeja Apostoła został odnowiony przez biskupa warmińskiego, kardynała Andrzeja Batorego i dobudowano do niego boczną kaplicę św. Antoniego, do Barczewa zaczęły zdążać liczne rzesze wiernych.

Według źródeł historycznych pierwsze informacje o uroczystościach odpustowych ku czci św. Antoniego Padewskiego pochodzą z roku 1609. Obecny obraz pochodzący z 1867 roku, przedstawiający św. Antoniego z Dzieciątkiem, umieszczony jest w bocznej kaplicy franciszkańskiego kościoła. „To właśnie z tym obrazem związany jest ogromny rozwój kultu św. Antoniego na Warmii. W dawnym Wartemborku, tyle się słyszało o cudownym obrazie w kaplicy św. Antoniego, że każdy chciał tam być” – (W. Zenderowski, „Wiadomości Barczewskie”, 2009, nr 5, s. 8). Na odpust św. Antoniego przychodzili liczni wierni z Barczewa a także pielgrzymi z bliższych i dalszych miejscowości na Warmii. Przybywały „łosiery” – w gwarze warmińskiej piesze pielgrzymki – by wyjednać u Boga dla swoich wiosek i miast przemożne wstawiennictwo św. Antoniego. Mimo różnych kolei losu antoniańskich łosierów, kult św. Antoniego we franciszkańskim kościele ciągle był i jest żywy.

Po wieloletniej przerwie, w 2012 roku, do św. Antoniego w Barczewie znów zawitały łosiery z pobliskich wiosek naszej gminy i do dziś nadal przybywają. Pragniemy, by św. Antoni Padewski – Wielki Cudotwórca, jeszcze bardziej był znany, czczony i kochany na Świętej Warmii.

W roku obecnym – Roku Życia Konsekrowanego – Uroczystości Odpustowe pod honorowym Patronatem Ks. Arcybiskupa Wojciecha Ziemby Metropolity Warmińskiego i o. Filemona Janki OFM, Prowincjała Franciszkanów Prowincji św. Franciszka z Asyżu w Poznaniu, odbędą się w sobotę 13 czerwca.

Zapraszamy do Barczewa! Zapraszamy do św. Antoniego! Przybywajcie! Pieszo, na rowerze, motocyklu, autokarem, samochodem, jak tylko kto może…

O godz. 11.00 rozpoczną się powitania pielgrzymów w wyznaczonych miejscach, o godz. 12.00 Uroczysta Suma Odpustowa z procesją eucharystyczną a następnie na placu przyklasztornym oraz w wyznaczonej części Starego Miasta rozpocznie się IV Franciszkański Festyn Rodzinny, którego Gwiazdą Wieczoru będzie znany zespół muzyki Country i Pop „GANG MARCELA”.

Barczewscy Franciszkanie zapraszają… do tańca i do różańca…

Więcej informacji:
Centrum Kultury i Promocji Gminy w Barczewie
tel.+48 89 514 82 81
e-mail: ckipg@barczewo.pl
www.ckipg.barczewo.pl

Źródło: www.ofmbarczewo.cal24.pl
Fot. www.ofmbarczewo.cal24.pl