II Stawigudzki Festiwal Muzyki Sakralnej

Data wydarzenia: 30-08-2014
II Stawigudzki Festiwal Muzyki Sakralnej

Gminny Ośrodek Kultury w Stawigudzie organizuje po raz drugi Stawigudzki Festiwal Muzyki Sakralnej. Jego głównym celem jest promocja amatorskiej muzyki chóralnej i muzyki sakralnej, dlatego jako miejsce festiwalu wybrano kościół- a raczej kościoły z gminy Stawiguda, których jest 5 i każdy na swój sposób inny i niepowtarzalny.

Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się w dniach 30-31 sierpnia. Pierwszego dnia w sobotę odbędzie się koncert towarzyszący zespołu kameralnego „Pro Musica Antiqua” z Olsztyna pod dyrekcją prof. Leszka Szarzyńskiego w kościele w Stawigudzie o godzinie 17:30. Następnego dnia o godzinie 12:00 w kościele w Bartągu odbędzie się msza odpustowa i procesja, około godziny 13.30 rozpoczniemy część artystyczną, czyli prezentacje zaproszonych chórów:

- „Cantores Bertugenses” z Bartąga,

- „Konsonans” z Tomaszkowa,

- „Legenda” ze Stawigudy,

- „Moderato” z Barczewa.

Około godziny 15.00 rozpocznie się koncert gwiazdy - a będzie nią niepowtarzalna gwiazda, obdarzona pięknym mocnym głosem- Alicja Majewska. Zadebiutowała w 1968 na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze. W latach 1971-1974 była solistką zespołu Partita i występowała w warszawskim Teatrze na Targówku. W 1975 zdobyła nagrodę główną na Festiwalu w Opolu śpiewając utwór Jerzego Derfla i Ireneusza Iredyńskiego "Bywają takie dni".

W 1980 zdobyła Grand Prix w na festiwalu w Rostocku. W 1985 uhonorowana na festiwalu w Hawanie. Współpracuje z takimi artystami jak Włodzimierz Korcz, Wojciech Młynarski, Magda Czapińska, Łucja Prus. Uhonorowana Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Trudno sobie wyobrazić, żeby pani Alicja występowała bez Włodzimierza Korcza- są tak nierozłączni, że często są uważani za małżeństwo. Kompozytor jest twórcą większości utworów artystki, swoimi utworami wylansował takie gwiazdy jak Edyta Geppert, Michał Bajor, autor niezliczonej ilości przebojów, w swoim dorobku ma też oratoria, musicale, muzykę filmową.

Zapraszamy.

Źródło: www.stawiguda.pl
Fot. www.stawiguda.pl