II Piknik Militarny w Tomarynach

Data wydarzenia: 13-08-2016
II Piknik Militarny w Tomarynach

13 sierpnia,  w sobotę, w godz. 11.00 – 17.00 odbędzie się II-gi Piknik Militarny z okazji Święta Wojska Polskiego. Wzorem ubiegłego roku głównym celem organizatorów jest ratowanie zabytkowych wież nad rzeką Pasłęką.

Ubiegłoroczny Piknik Militarny przyciągnął rzesze zainteresowanych fortyfikacjami w Tomarynach. Zorganizowany został spontanicznie ale liczba uczestników przerosła najśmielsze oczekiwania osób zaangażowanych w organizację wydarzenia.

- W ubiegłym roku na piknik przybyło około 500 osób mówi Bernadeta Mielnik, sołtys Tomaryn – Dzięki temu wydarzeniu zawiązaliśmy Stowarzyszenie „Łączą nas wieże” oraz Jednostkę Strzelecką 1028 Gietrzwałd, które dziś wspólnie z mieszkaniami Tomaryn współpracują przy realizacji tegorocznej  edycji. Zapraszamy do naszego stoiska, gdzie będzie można dostać koszulki, magnesy i gadżety związane z fortyfikacjami.

Wzorem ubiegłego roku piknik militarny będzie odbywał się pod hasłem "Ratujmy wieże w Tomarynach." W programie zaplanowano m.in.: występ Chóru Warmii i Mazur - pieśni wojskowe i patriotyczne, zwiedzanie fortyfikacji z przewodnikiem, pokaz broni, strzelnicę pneumatyczną z broni krótkiej i długiej, stoiska: Jednostki Strzeleckiej 1028 Gietrzwałd, stoisko WKU Olsztyn, 9 Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego, Wydziału Ruchu Drogowego Wojewódzkiej Komendy Policji - mobilne miasteczko ruchu drogowego wraz z rowerami, Nadleśnictwa Jagiełek, wóz bojowy strażaków z OSP Biesal, stoisko Gospodarstwa Agroturystycznego OSTOJA IDEA, Stowarzyszenia "Łączą nas wieże", Klubu Sportowego Rugby Gietrzwałd (będzie można nauczyć się rzutu piłką do rugby). Będzie też trampolina i chiński basen z piłeczkami dla dzieci stoisko Stowarzyszenia Przyjaciół Biesala a na nim regionalne smakołyki. Z kolei Gospodynie Tomaryńskie przygotują słodkości, będzie też smalec, chleb i ogórki z Restauracji Sielanka oraz grochówka wojskowa. Pan Franciszek Gusal z Olsztyna zaprezentuje eksponaty z Muzeum Kolejnictwa. Lista wszystkich uczestników jest jeszcze niepełna - codziennie zgłaszają się kolejne osoby, firmy i organizacje, które zapowiadają swój udział w pikniku. Informacja z ostatniej chwili: przyjadę też ułani na koniach, którzy zaprezentują pokaz jazdy i ścinanie szablą główki kapusty. "Ratujmy Wieże w Tomarynach – Piknik Militarny z okazji Święta Wojska Polskiego realizowany jest jako zadanie publiczne dofinansowane ze środków Powiatu Olsztyńskiego.

- Udało nam się pozyskać dotację z Powiatu Olsztyńskiego – dodaje Wojciech Gudaczewski, współorganizator Pikniki Militarnego – w namiocie promocyjnym Jednostki Strzeleckiej 1028 przygotowaliśmy grę terenową po fortyfikacji i konkursy z nagrodami oraz wiele atrakcji m.in. pokaz składania karabinku AK MS.

Patronat Honorowy objął Pan Artur Chojecki Wojewoda Warmińsko-Mazurski oraz Pan Marcin Sieczkowski Wójt Gminy Gietrzwałd.

Tekst: Wojciech Gudaczewski