Bitwa pod Heilsbergiem 2020 - Lidzbark Warmiński

Data wydarzenia: 29-05-2020
Bitwa pod Heilsbergiem 2020 - Lidzbark Warmiński

Zapraszamy w dniach 29-31 maja 2020 roku do Lidzbarka Warmińskiego na 14. edycję rekonstrukcji Bitwy Pod Heilsbergiem - Lidzbark Warmiński 2020. Bitwa pod Lidzbarkiem Warmińskim, w historii znana jako bitwa pod Heilsbergiem, ważne wydarzenie rozstrzygającej kampanii wiosennej, została stoczona 10 czerwca 1807 r. a jej ostatnie akordy przedłużyły się do następnego dnia.

Rekonstrukcja jednej z największych bitew napoleońskich na terenach dzisiejszej Polski. Do Lidzbarka Warmińskiego przyjeżdżają rekonstruktorzy z całej Europy i Rosji. Na łące przy Termach Warmińskich powstaje miasteczko z epoki, a także stoiska historyczne prezentujące dawne zapomniane zawody i towary.

Była istotnym elementem wojny Napoleona z IV koalicją (1806-1807). Pod względem liczebności obecnych w niej wojsk (napoleońskich i rosyjsko-pruskich) i poniesionych przez obie strony strat była największą batalią napoleońską stoczoną w polu na dzisiejszym obszarze Polski.

Obecnie rekonstrukcję organizujemy na historycznym stanowisku wojsk rosyjsko-pruskich. Aktualnie w tym miejscu zbudowano szaniec, ziemianki i budynki wojskowe. W miejscu rekonstrukcji tworzony jest również obóz oraz targ historyczny.

Data wydarzenia: 29-31 maja 2020 r.

Więcej informacji na stronie: www.lidzbarskidomkultury.pl
                                                       www.facebook.com/bitwapodheilsbergiem/
                                                       www.lidzbarkw.eu

Miejsce: Lidzbark Warmiński - okolice Miasta.

Organizator: Urząd Miasta Lidzbark Warmiński, Lidzbarski Dom Kultury oraz Wileński Pułk Muszkieterski.

Źródło: www.lidzbarskidomkultury.pl
Foto. www.FB.com/bitwapodheilsbergiem/