Akcja Burza - Inscenizacja Historyczna Olsztnek 2016

Data wydarzenia: 17-04-2016
Akcja Burza - Inscenizacja Historyczna Olsztnek 2016

Muzeum Budownictwa Ludowego wspólnie z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zapraszają na kolejną już edukacyjną inscenizację historyczną pt. „Akcja Burza”, która odbędzie się 17 kwietnia (niedziela) 2016 r. na terenie Parku Etnograficznego w Olsztynku.

To już druga edycja inscenizacji nawiązującej do działalności Polskiego Państwa Podziemnego. Podobnie jak w ubiegłym roku projekt będzie miał charakter żywej dioramy, a więc aranżacji przestrzeni w sposób adekwatny do realiów historycznych. Planowane inscenizacje będą opowiadały o wybranych wydarzeniach pierwszej połowy 1944 roku, ze szczególnym uwzględnieniem działalności Okręgów Wilno i Nowogródek Armii Krajowej.

W ramach projektu Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku przygotowało cztery inscenizacje wydarzeń i potyczek militarnych, jakie miały miejsce w czasie Akcji „Burza” w 1944 r. O godz. 11:00 i 13:00, będą dotyczyły losów polskich partyzantów z Okręgów Nowogródek i Wilno Armii Krajowej. Chcemy ukazać, że oprócz sił niemieckich zagrożeniem dla polskich partyzantów były kolaboracyjne jednostki litewskie a także duże oddziały partyzantki sowieckiej stacjonujące w Puszczy Rudnickiej. Przygotowując scenariusze potyczek partyzanckich czerpaliśmy z działań 77 pułku piechoty Armii Krajowej.

Inscenizacje batalistyczne o godz. 12:00 i 14:00 będą z kolei dotyczyły walk niemiecko – radzieckich, które dały impuls do tytułowej Akcji Burza. Oprócz zmagań piechoty i sił pancernych pojawią się wątki związane z działaniem sowieckich grup rozpoznawczych. Momentem kulminacyjnym i zwieńczeniem całego dnia będzie inscenizacja główna o godzinie 14:00. Przeniesiemy się wówczas na przedpola Wilna, gdzie rozpoczęła się operacja „Ostra Brama”.
W ramach obchodów „Roku cichociemnych” zaprezentujemy także sylwetki spadochroniarzy Armii Krajowej działających w ramach struktur prezentowanych oddziałów.

Wydarzenie zostanie przeprowadzone z udziałem rekonstruktorów, dużą liczbą jednostek historycznego sprzętu, w tym 3 czołgi i działa pancerne oraz ciężarówki, samochody, motocykl,  oraz z profesjonalną pirotechniką i z troską o wysoki walor dydaktyczny. Każdy z widzów otrzyma darmową broszurkę z historycznym tłem prezentowanych wydarzeń.  Na terenie skansenu zostanie również zaaranżowany obóz partyzancki, gdzie będzie można spróbować ciepłego posiłku z oryginalnej kuchni polowej.

W dniu inscenizacji będą promocyjne ceny biletów wstępu: 10 zł normalny (dorośli) i 5 zł ulgowy (uczniowie, studenci, emeryci). Dla dzieci do 7 lat wstęp jest bezpłatny.

Więcej informacji na www.mdkolsztynek.pl , www.muzeumolsztynek.com.pl
Fot.  www.muzeumolsztynek.com.pl