13. Pielgrzymka rowerowa wokół Jezioraka

Data wydarzenia: 26-03-2017
13. Pielgrzymka rowerowa wokół Jezioraka

26 marca wszystkie drogi prowadzą do Gizerka - mówią organizatorzy 13. pielgrzymki rowerowej wokół Jezioraka organizowanej w hołdzie św. Janowi Pawłowi II. Wydarzenie tradycyjnie, symbolicznie otwiera także sezon turystyki rowerowej i kajakowej w naszym powiecie.

Jak wygląda program tegorocznej pielgrzymki?

Tradycyjnie o godzinie 9.37 spod iławskiego "czerwonego" kościoła wystartuje w 80-kilometrową rowerową pielgrzymkę wokół najdłuższego jeziora w Polsce, Jezioraka, grupa maxi prowadzona przez Krzysztofa Zakretę. Trasa będzie wiodła przez Siemiany, Jerzwałd, Zalewo, Śliwę, Boreczno, Sąpy, Makowo do Gizerka.

Po raz czwarty o godzinie 11:00 z przystani Skarbek przy ulicy Wańkowicza w Iławie w 14-kilometrową trasę wypłynie grupa kajakarzy prowadzona przez Krzysztofa Truszczyńskiego. Trasa wodna będzie wiodła przez Szałkowo, Jażdżówki do Gizerka.

Po raz drugi o godzinie 12.30 spod iławskiego "czerwonego" kościoła grupę rodzinną 24-kilometrową trasą poprowadzi miejski przewodnik PTTK Dariusz Paczkowski. Trasa będzie wiodła przez Szałkowo, Jażdżówki do Gizerka.

Wszystkie trzy grupy około godziny 13.30 spotkają się pod papieską kapliczką w Gizerku, dzisiejszych Jezierzycach. W tym miejscu tradycyjnie dla Jana Pawła II pątnicy zapalą znicze, najstarszy pielgrzym złoży wiązankę kwiatów. Pielgrzymki odśpiewają ulubioną pieśń Jana Pawła II, Barkę i posłuchają opowieści przewodnika Dariusza Paczkowskiego. Papieskie dęby zostaną umocnione wodą z włoskiego Papieskiego Sanktuarium Świętego Domu Madonny w Loreto. Po ukończeniu pielgrzymki wszyscy uczestnicy otrzymają pamiątkowe zdjęcie.

Źródło: IT Nowe Miasto Lubawskie