Rekreacja - Szlaki Wodne

fot. Mazury pod żaglami, GEP Chroszcz

Warmia i Mazury to mekka wodniaków. Latem na najbardziej uczęszczanych szlakach żeglarskich aż roi się od jachtów i żaglówek. Prawie w każdej miejscowości nad jeziorem działa przystań, a w niektórych można wypożyczyć sprzęt. Popularne jest również kajakarstwo. Niewielki kajak daje ogromne możliwości – można na nim wyruszyć na kilkugodzinną wycieczkę po okolicy lub na kilkudniowy spływ. Centrami wodniackimi Krainy Wielkich Jezior Mazurskich są Giżycko, Mikołajki, Pisz, Ryn, Ruciane-Nida, Węgorzewo i Sztynort. Bez trudu można wypożyczyć jacht czy kajak, a większość firm zapewnia odbiór sprzętu w wybranym przez klienta miejscu. Dużymi ośrodkami sportów wodnych są też Iława, Ostróda i Ełk.

Sieć eko-marin na Warmii i Mazurach
Ciągle zwiększająca się liczba turystów na Warmii i Mazurach – w sezonie po Krainie Wielkich Jezior Mazurskich pływa blisko 10 tysięcy jachtów i żaglówek – zmusza do coraz większego dbania o środowisko. Stąd idea eko-marin. Ekologiczne przystanie – których powstało 12 są podłączone do sieci kanalizacji sanitarnej, wyposażone w instalacje do odbioru nieczystości z jachtów i do segregacji odpadów.
Eko-mariny działają już w Mikołajkach, Giżycku,  Wilkasach, Rynie oraz w Mrągowie nad jeziorem Czos. Wkrótce dołączą do nich przystanie w Kamieniu i Piaskach nad jeziorem Bełdany, w Węgorzewie, w Piszu, w Zalewie nad jeziorem Ewingi oraz w Siemianach i Iławie nad Jeziorakiem.

Więcej informacji na stronie www.eko-mazurymariny.pl

Szlak Wielkich Jezior Mazurskich - całość 132 km

Kraina Wielkich Jezior Mazurskich to eldorado żeglarzy. Można tu przeżyć niezapomniane chwile, bo też trudno znaleźć drugi tak doskonały region żeglarskiw Europie. Przez północną część krainy wiedzie popularna trasa Giżycko – Węgorzewo. Swój początek bierze nad jeziorem Niegocin lub Kisajno. Najkrótszą trasą do pokonania jest zaledwie 25 km, ale z wariantami zahaczającymi o inne malownicze akweny (np. jeziora Dobskie i Święcajty) oraz postojami w kilku ciekawych miejscach np. Mamerkach. Szlak można wydłużyć do 80 km.

fot. Jez. Niegocin. GEP Chroszcz

fot. Ruciane-Nida, GEP Chroszcz

Z Giżycka można też wyruszyć na południe, by zwiedzić środkową część Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Szlak Giżycko – Mikołajki ma 37 km. Zaczyna się na jeziorze Niegocin, a następnie kilkoma akwenami (m.in. jeziorami Boczne, Jagodne, Tałty) połączonymi kanałami dociera się do letniej stolicy polskich wodniaków – Mikołajek. Stąd można wyruszyć jeszcze dalej na południe – ciągiem jezior rynnowych (Mikołajskie, Bełdany) do Rucianego--Nidy (19 km) albo odbić na Mazurskie Morze, czyli jezioro Śniardwy, i dalej do Pisza (25 km).

W grodzie Galindów
U ujścia Krutyni do jeziora Bełdany, w Iznocie, działa Galindia – Mazurski Eden. To niezwykły projekt przybliżający kulturę Galindów. Plemię zamieszkiwało te tereny od V w. p.n.e. do XIII wieku n.e. Działa tu hotel, karczma i przystań żeglarska. Przy okazji można zwiedzić tajemnicze podziemne lochy i pieczary, obejrzeć rzeźby bóstw i poznać galindzkie zwyczaje i wierzenia.
Więcej na stronie www.galindia.com.pl

Szlak Krutyni - 96 km

To najpopularniejszy szlak kajakowy na Mazurach i jeden z najpiękniejszych w Europie. Prowadzi przez kilkanaście jezior połączonych krótkimi rzekami (strugami), które objęto wspólną nazwą Krutynia. Niezwykle ciekawa i zróżnicowana trasa prowadzi przez Puszczę Piską, a od Jeziora Mokrego także Mazurskim Parkiem Krajobrazowym. Rzeka płynie wśród nieskażonej i dzikiej przyrody, zahaczając o wsie z ciekawą architekturą.

Spływy z reguły rozpoczynają się w Sorkwitach, kończą w Rucianem-Nidzie. Za najpiękniejszą część szlaku uważa się odcinek od Jeziora Krutyńskiego do Ukty. Szlak nie jest trudny, a na jego przepłynięcie warto przeznaczyć co najmniej tydzień. Jak przystało na turystyczną atrakcję, wzdłuż trasy działają liczne pola namiotowe, kempingi oraz przystanie.

fot. Malowniczy szlak Krutyni, GEP Chroszcz, D. Zaród

Wieś Krutyń
Niewielkie drewniane chaty, niektóre zdobione gankiem i okiennicami, malutki rynek i rozbuchana zieleń – oto Krutyń. W dawnej stodole z końca XIX wieku mieści się Muzeum Przyrodnicze Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Ale większość turystów odwiedza wieś, by, jak za dawnych lat, spłynąć po Krutyni łodzią. Sztakerzy drewnianą pryką pchają łodzie krętym korytem rzeki, pozwalając podziwiać jeden z najpiękniejszych jej odcinków. W 1934 roku wioskę odwiedził Melchior Wańkowicz, który wraz z córką spędzał w Prusach Wschodnich wakacje, opisane później w słynnej książce Na tropach Smętka.

Szlak Łyny - 204 km

Ten niezwykle interesujący szlak jest uznawany za najpiękniejszy na Warmii. Z kajaka można podziwiać zarówno wspaniałe krajobrazy, jak i zabytkową architekturę mijanych miast i miasteczek (m.in. Olsztyn, Dobre Miasto, Smolajny, Lidzbark Warmiński).

fot. Na szlaku kajakowym, GEP Chroszcz

Trasa spływu jest długa, ale niezwykle ciekawa i urozmaicona. Górny odcinek rzeki to wspaniałe lasy i jeziora oraz dwa malownicze przełomy: między jeziorem Ustrych a wsią Ruś (na tym odcinku Łyna przybiera charakter rzeki górskiej) oraz na terenie lasu miejskiego w Olsztynie. Na przepłynięcie rezerwatu ścisłego Las Warmiński konieczna jest zgoda wojewódzkiego konserwatora przyrody w Olsztynie ( jej uzyskanie nie jest trudne). Łyna jest dość łatwym szlakiem, z wyjątkiem wspomnianego krótkiego odcinka przez rezerwat, na którym można się natknąć na liczne powalone drzewa, konary i wystające z dna kamienie. Na pokonanie całej trasy warto przeznaczyć dwa tygodnie.

Szlak Drwęcy - 178 km

To jedyny szlak wodny prowadzący w całości rezerwatem przyrody, bo też całą Drwęcę objęto ochroną. Trasa jest łatwa, bez przeszkód, z kilkoma przenoskami, przyrodniczo urozmaicona. Szlak można modyfikować, odbijając na Kanał Elbląski czy okoliczne jeziora. Zwykle spływ Drwęcą zaczyna się w okolicy Ostródy, dalej wiedzie przez Nowe Miasto Lubawskie, by za nim opuścić województwo warmińsko-mazurskie. Szlak kończy się w Toruniu (województwo kujawsko- pomorskie). Na pokonanie całej trasy warto przeznaczyć co najmniej 10 dni.

fot. Brama Kurzętnicka w Nowym Mieście Lubawskim, GEP Chroszcz

Kanał Elbląski - 83 km, z odgałęzieniami 152 km

Zabytek techniki, obiekt unikatowy na skalę światową ( postuluje się wpisanie go na Listę Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturalnego ), jest najdłuższym kanałem żeglownym w Polsce. Łączy jezioro Druzno z Jeziorem Drwęckim, czyli okolice Elbląga z Ostródą. Trasę można jeszcze wydłużyć: rzeką Elbląg wydostać się na Zalew Wiślany albo Pętlą Żuław dotrzeć do Wisły i Bałtyku , czy z Ostródy popłynąć Kanałem Ostródzkim do Starych Jabłonek. Odbijając natomiast w Miłomłynie na Kanał Iławski, dotrze się do Iławy.

fot. Pochylnia Jelenie na Kanale Elbląskim, J. Pruszyńska

Rejs Kanałem Elbląskim należy do największych atrakcji regionu. Można popłynąć statkiem lub podziwiać jego krajobraz indywidualnie – z jachtu czy kajaka. Żegluga Ostródzko-Elbląska, która prowadzi rejsy po Kanale, proponuje kilka wariantów trasy, wycieczkę można rozpocząć w Ostródzie, Elblągu lub innej miejscowości na szlaku. Najbardziej widowiskowy odcinek, na którym statki pokonują system pochylni, znajduje się między Elblągiem a Małdytami.

więcej na stronie www.zegluga.com.pl

Pętla Żuław całość -  403 km
Wiedzie rzekami ( m.in. Wisłą, Szkarpawą, Nogatem i rzeką Elbląg ), Zalewem Wiślanym i Kanałem Jagiellońskim. To doskonała trasa dla zapalonych wodniaków. Możliwych jest jej kilka wariantów. Do województwa warmińsko-mazurskiego należy tylko niewielki odcinek pętli, ale niezwykle malowniczy.

Nad Zalewem Wiślanym warto odwiedzić m.in. arcyciekawy Frombork, następnie zatrzymać się na chwilę w nastrojowym Elblągu i pożeglować Kanałem Jagiellońskim, jednym z najstarszych w Polsce ( wybudowany w 1483 roku ), przez Nogat do Wisły.


Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego Departament Turystyki. Wyd. "Atrakcje turystyczne Warmii i Mazur"
Foto:
Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego Departament Turystyki. Wyd. "Atrakcje turystyczne Warmii i Mazur"