Rekreacja - Szlaki Tematyczne

Szlaki tematyczne

Szlaki tematyczne są często ponadregionalne, a ich pokonanie w całości wymaga kilku dni. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by włączyć się do takiej trasy w dowolnym miejscu.

Szlak Kopernikowski -  232 km

fot. Nocny widok na Katedrę Fromborską,
GEP Chroszcz

Zgodnie z nazwą trasa wiedzie przez miejscowości, w których żył i pracował Mikołaj Kopernik, najsłynniejszy polski astronom. Ułatwia zwiedzenie środkowej i północno-zachodniej części województwa. Zaczyna się w Olsztynie, następnie prowadzi przez wiekowe, bogate w zabytki warmińskie miasta: Dobre Miasto, Lidzbark Warmiński, Ornetę, Pieniężno, Braniewo i Frombork. Zahacza też o kilka malowniczych wsi. Później wiedzie przez Tolkmicko do Elbląga.

Trasa oznakowana specjalnymi tablicami – znakami drogowymi z wizerunkiem astrolabium. Istnieje też ponadregionalny pieszy Szlak Kopernikowski.
Ma kolor czerwony. Zaczyna sięw Olsztynie, a kończy w Toruniu. Odcinek prowadzący Warmią (237 km) jest niezwykle atrakcyjny krajobrazowo i przyrodniczo.

Więcej o życiu astronoma i związanych z nim miejscach na naszej stronie internetowej Warmia Mikołaja Kopernika.

Szlak Zamków Gotyckich - 642 km

Prowadzi przez tereny Warmii, Mazur, Powiśla i Kaszub, pozwalając zobaczyć 12 gotyckich zamków. Są wśród nich zarówno zamki biskupie, kapitulne, jak i krzyżackie. W województwie warmińsko-mazurskim na szlaku znalazły się zamki w Nidzicy, Olsztynie, Lidzbarku Warmińskim, Ostródzie, Kętrzynie, Rynie i Reszlu. Trasa oznakowana specjalnymi tablicami – znakami drogowymi z wizerunkiem tarczy.

fot. Zamek w Rynie Archiwum, D. Zaród
fot. Zamek Krzyżacki w Barcianach, GEP Chroszcz

Szlak Fortyfikacji Mazurskich - 438 km

Niezwykle zróżnicowany szlak, który pozwala poznać założenia staropruskich grodzisk, średniowieczne zamki, obronne świątynie Bezławek i Kętrzyna, XIX wieczną twierdzę Boyen, XX-wieczne fortyfikacje polowe oraz hitlerowskie kwatery dowodzenia m.in. w Gierłoży, Mamerkach i Pozezdrzu. Na trasie znalazły się także wiadukty kolejowe w okolicy Kruklanek i w Stańczykach. Szlak oznakowany specjalnymi tablicami – znakami drogowymi z wizerunkiem schronu.

fot. Dobrze Oznakowany Szlak Fortyfikacji, GEP Chroszcz

Szlak Kanału Elbląskiego - 280 km

fot. Szlak Kanalu Elbląskiego- pochylnia Buczyniec, J. Pruszyńska

Trasa wiedzie wzdłuż Kanału Elbląskiego – unikatowego obiektu, osiągnięcia XIX-wiecznej inżynierii wodnej. Pozwala zobaczyć niemal wszystkie ciekawe miejsca znajdujące się w okolicy tego popularnego szlaku wodnego – nie tylko system jedynych w swoim rodzaju pochylni, ale też liczne zabytki.

Szlak prowadzi m.in. przez Ostródę, Miłomłyn, Morąg, Małdyty, Pasłęk, Elbląg, Zalewo, Susz, Szymbark i Iławę. Jest oznakowany specjalnymi tablicami – znakami drogowymi z wizerunkiem koła wodnego.

Szlak Pętli Grunwaldzkiej - 263 km
 

Jedna z największych bitew w średniowiecznej Europie, zakończona zwycięstwem wojsk polskich i litewsko-ruskich nad zakonem krzyżackim, rozegrała się 15 lipca 1410 roku pod Grunwaldem. Szlak ułatwia dotarcie do ciekawych miejsc położonych w okolicy pól, na których doszło do walki. Trasa wiedzie m.in. przez Ostródę, Lubawę, Lidzbark, Działdowo, Nidzicę i Grunwald. Jest oznakowana specjalnymi tablicami – znakami drogowymi z wizerunkiem dwóch mieczy.

fot. Wieża Bismarcka w Ostródzie, J Pruszyńska
fot. Pomnik poświęcony bitwie grunwaldzkiej, J Pruszyńska

 

Szlaki Napoleońskie - 40 km

Bitwa pod Jonkowem
Na początku lutego 1807 roku na polach pod Jonkowem, obecnie nazywanych ruskim szańcem, naprzeciw siebie stanęli Francuzi i Rosjanie. Napoleon, który dowodził potyczką z pewnej odległości, odniósł zwycięstwo. Od kilku lat w Jonkowie odbywa się w marcu inscenizacja tego starcia, ciesząca się coraz większą popularnością.

Na Warmii i Mazurach wyznaczono kilka szlaków związanych z pobytem na tych terenach Napoleona i jego armii. Trasą przemarszu wojsk napoleońskich na Warmii podczas wojny z Rosją i Prusami w lutym 1807 roku prowadzi szlak niebieski w okolicach Olsztyna i Dobrego Miasta. W każdej miejscowości, przez którą wiedzie szlak, umieszczono tablice przybliżające kolejne posunięcia wrogich sobie armii.

fot. Aleja Napoleona w Szymbarku, J. Pruszyńska

Trasa zaczyna się w miejscowości Barkweda, wiedzie m.in. przez Jonkowo, a kończy w Konradowie. Szlak Napoleoński wyznaczono także na Pojezierzu Iławskim. Oznakowany kolorem zielonym, prowadzi przez miejsca historycznie związane z pobytem w tym regionie wielkiego Francuza. W Szymbarku, Napoleon lubił przechadzać się malowniczą aleją, natomiast w Kamieńcu romansował z Marią Walewską.

Droga Świętego Jakuba - 323 km

Droga Świętego Jakuba, czyli Camino de Santiago, jest jednym z najsłynniejszych szlaków pielgrzymkowych w Europie. Trakt prowadzi m.in. przez Polskę, Niemcy i Francję aż do Santiago de Compostela w zachodniej Hiszpanii, gdzie, według legendy, znajduje się grób jednego z 12 apostołów – św. Jakuba Starszego.

Szlak wiedzie z Bakałarzewa (województwo podlaskie) przez Olsztyn do Lipowca koło Nowego Miasta Lubawskiego. Droga wiedzie nie tylko przez znane miejsca kultu – m.in. sanktuarium maryjne w Gietrzwałdzie, ale też rejony atrakcyjne z przyrodniczego punktu widzenia. Szlak znakowany żółtą muszlą na niebieskim tle.

fot. Sanktuarium w Gietrzwałdzie, GEP Chroszcz

Szlak Gotyku Ceglanego [trasa europejska]

Gotyk ceglany

Był charakterystyczny dla Europy Północnej (miast związanych z Hanzą) – terenów, gdzie brakowało skalnych zasobów naturalnych. Masywne mury budowli miały zazwyczaj nieliczne otwory, a wgłębione płaszczyzny blend pokrywano białym tynkiem. Tworzono niezwykle ozdobne szczyty budowli dzięki wyszukanym geometrycznym układom cegieł. Stosowano także ozdobne motywy dekoracyjne – maswerki, okna rozetowe, sterczyny, głowice, a portale bogato profilowano.

fot. Wysoka Brama w Olsztynie

Trasa prowadzi przez siedem krajów, od Szwecji przez Danię, Niemcy, Polskę, Litwę po Łotwę i Estonię. Na trasie znalazły się miasta niegdyś związane z Hanzą, w których zachowały się wspaniałe gotyckie kościoły, klasztory, bramy, baszty, ratusze. W Polsce na Szlaku Gotyku Ceglanego jest 12 miast, w tym Olsztyn. W stolicy województwa warmińsko-mazurskiego można podziwiać wybitne dzieła gotyckiej architektury – zamek kapituły warmińskiej, katedrę św. Jakuba, Wysoką Bramę i Stary Ratusz.

fot. Zamek w Olsztynie, GEP Chroszcz

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego Departament Turystyki. Wyd. "Atrakcje turystyczne Warmii i Mazur"
Foto:
Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego Departament Turystyki. Wyd. "Atrakcje turystyczne Warmii i Mazur"