Rekreacja - Szlak kajakowy rzeki Krutyni

Szlak wodny rzeki Krutyni nazywany także   Krutyńską Strugą uznawany jest za jeden z najpiękniejszych szlaków nizinnych Polski, a nawet i Europy.

Rozpoczyna swój bieg na Pojezierzu Mrągowskim, pokonuje Równinę Mazurską a następnie wpływa w piękne tereny Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. W istocie jest on siecią jezior połączonych ze sobą strugami, które przyjmują różne nazwy, zazwyczaj od jeziora z którego wypływają.

Cechą charakterystyczną Krutyni jest ogromna różnorodność i zmienność mijanych krajobrazów. Pokonując szlak „Królowej Polskich Rzek”, napotykamy wiele malowniczych jezior oraz zmiennych odcinków rzeki, która meandruje wśród podmokłych lasów i łąk. W dużej części przepływamy przez teren Mazurskiego Parku Krajobrazowego oraz kilku rezerwatów, co stwarza niepowtarzalną możliwość obserwacji bogatej fauny i flory.

TRASA KAJAKOWA SORKWITY - RUCIANE NIDA

0,0 km
Stanica wodna PTTK Sorkwity.
Jezioro Lampackie to duży akwen o długości 3,4 km i szerokości do 1 km, maks. głębokość 38,5 m. Stanowi część rynny polodowcowej, która rozpoczyna się z jeziora Warpuńskiego, przechodzi przez jezioro Gielądzkie a jej zakończeniem jest jezioro Piłakono o maks. głębokości 56,6 m. Za sprawą dużej głębokości i przejrzystej wody nad Piłaknem funkcjonuje kilka baz nurkowych.

Po wypłynięciu ze stanicy trzymamy się lewego brzegu. Przy silnym wietrze należy uważać na tworzącą się falę.

1,7 km
Wśród trzcin przejście do wąskiej zatoki, która dalej łączy się z jeziorem Lampasz. Jezioro to ma wydłużony na około 4 km kształt. Wysokie brzegi po obu stronach świadczą, iż płyniemy w kolejnej rynnie polodowcowej. Położone są w niej kolejne akweny, aż po jezioro Zyzdrój Wielki.

Spływ kontynuujemy wzdłuż prawego zalesionego brzegu. Po około 1 km po lewej stronie miejscowość Jędrychowo oraz widoczne zabudowania dworu, w którym obecnie znajduje się Hotel im Park.

Pod koniec jeziora na lewym brzegu mijamy rozpadający się duży pomost. Obok niego wśród drzew znajdują się pozostałości ośrodka wypoczynkowego.

6,1 km
Wypływ strugi Sobiepanki z jeziora. Jest tu dogodne miejsce do odpoczynku. Na wzgórzu stadnina koni i sezonowa mała gastronomia. Sobiepanka to płytka struga o szybszym nurcie. Miejscami kamienie i przy niskim poziomie wody żwirowe mielizny. Z uwagi na dno łatwo jest tu uszkodzić kajak. To jedyna struga o takim charakterze  na całym szlaku.     

7,5 km
Jezioro Kujno. Niewielki akwen, jego brzegi porośnięte są lasem, maks. głębokość 5,5 m. Pomimo bliskości miejscowości Grabowo kajakarz odczuwa tu pewne odosobnienie.   

8,8 km
Na końcu jeziora dobrze widoczne ujście strugi Grabówki. Bardzo malownicza, stanowi przedsmak tego co czeka kajakarzy na dalszej trasie. Po około 1 km most na drodze Mrągowo-Szczytno. Wzdłuż prawego brzegu letniskowa zabudowa miejscowości Borowe. Rozlokowane są tu także pomosty z, których często korzystają wędkarze. Pamiętajmy aby nie podpływać za blisko spławików, co mogło by wystraszyć z pietyzmem nęcone ryby. A i doprowadzić do niepotrzebnych kłótni. 

10,2 km
Jezioro Dłużec. Nazwa nawiązuje do wydłużonego na około 3 km kształtu jeziora. Przy silnym wietrze na jeziorze tworzy się uciążliwa fala. Wzdłuż lewego brzegu rozciąga się miejscowość Dłużec w niej sklep. W połowie miejscowości plaża, do której można dobić. Niestety spływ tym długim jeziorem jest raczej monotonny.    

12,9 km
Na końcu jeziora, po lewej stronie ujście kolejnej strugi. Jest ono słabo widoczne gdyż znajduje się wśród szerokiego na około 100 m pasa trzcin. Aby go nie ominąć, po wpłynięciu w zatokę należy trzymać się blisko lewego brzegu. Krótka struga w swym biegu przepływa pod mostem lokalnej drogi do Piecek.       

13,4 km
Jezioro Białe, jest jednym z większych akwenów na szlaku, długość około 5 km, maks. szerokość 1,5 km. Przy silnym wietrze na jeziorze powstaje wysoka fala. Z uwagi na otwarte przestrzenie, każdy kierunek wiatru może stanowić utrudnienie w spływie. Po przepłynięciu około 500 m, przed kajakarzem wyłaniają się trzy zalesione wyspy.
Pas trzcin utrudnia tu nawigowanie. Dalszą trasę można pokonać na wprost płynąc obok najmniejszej wyspy. Przy silniejszym wietrze zaleca się jednak trzymanie prawego brzegu i opłynięcie zachodniej wyspy. W ten sposób unikniemy wypłynięcia na otwarte wody jeziora i pokonywania go przez środek    

16,0 km
Stanica Wodna Bieńki, na prawym brzegu. Słabo widoczna z jeziora, gdyż główne pomosty i plaża usytuowane są w zatoce. Stanica zapewnia noclegi w domkach i na polu namiotowym, wyżywienie, wynajem kajaków.
Jest to jedna z najbardziej malowniczo położonych stanic wodnych na szlaku. Odosobnione położenie w otoczeniu lasu sprawia, iż ma ona wielu stałych klientów. Zalecamy wcześniejszą rezerwację miejsc noclegowych. Na dalszym odcinku spływu, aż do Babięt brak sklepów i bazy turystycznej.      

17,0 km
Ujście strugi Dąbrówki z jeziora Białego. Po wypłynięciu ze stanicy należy trzymać się blisko prawego brzegu, gdyż łatwo ominąć znajdujące się wśród trzcin ujście.
Brzegi strugi podmokłe, porośnięte grądowym lasem. Szczególnie wiosną i wczesnym latem można zauważyć tu przepych zieleni. Brak zabudowy i odosobnienie trasy pozwala na głębszą kontemplację mazurskiej przyrody.    

18,2 km
Jezioro Gant, maks. głębokości 26 m. Podobnie do poprzednich akwenów posiada wydłużony kształt, tu na 4,7 km przy szerokości do 400 m. Kształt oraz głębokość świadczą, iż dalej płyniemy rynną polodowcową. Brzegi jeziora są w całości porośnięte lasem, z przewaga drzewostanu sosny. Powoduje to, iż jest ono jednym z najbardziej malowniczych akwenów na całym szlaku. Trzymając się prawego brzegu będziemy mieli kilka dogodnych miejsc do kąpieli. 

20,7 km
Ujście Babięckiej Strugi z jeziora. Aby się do niego dostać, na końcu jeziora należy wpłynąć w trzcinowisko trzymając się lewego brzegu. Brzegi porośnięte podmokłym lasem, nurt przyśpiesza. Po około 1 km dopływamy do mostku na leśnym dukcie. Przechodzi tu rowerowa trasa szlaku Krutyni.    

22,2 km
Po prawej wypływ rzeki Babant. Jest to największy dopływ Krutyni. Pływanie po rzece Babant jest zabronione z uwagi na ostoję dzikiej przyrody. Nazwa rzeki jak i miejscowości Babięta pochodzi od staropruskiego słowa „baba”. Oznaczało ono czarownika. Ogromne połacie lasu otaczające w tym miejscu Babiecką Strugę, pozwala na wyobrażanie, jak mogły wyglądać tereny te za czasów plemion Prusów. Nurt rzeki nieco przyspiesza zasilony nowymi wodami.

24,6 km
Stanica Wodna PTTK Babięta. Położona na wysokim prawym brzegu rzeki. Zapewnia noclegi w domkach i na polu namiotowym, wyżywienie, wynajem kajaków. Z tarasu restauracji roztacza się przepiękny widok na rzekę. Stanica oddalona jest o około 1 km od zwartej zabudowy miejscowości. W Babiętach sklepy spożywcze.  

25,6 km
Babięta i Restauracja w Babiętach Cafe Czarci Młyn. Przenoska kajaków, około 80 m, lewą stroną. Przechodząc przez drogę należy uważać na ruch samochodów.  
Charakter strugi zmienia się, jest płytka o szybszym nurcie. Nie trwa to jednak długo, gdyż bliżej jeziora nurt całkowicie zanika. W tym miejscu napotykamy silnie rozrośniętą roślinność wodną. Teren sprzyja występowaniu czapli siwej.   

28,4 km
Jezioro Zyzdrój Wielki, o długość około 4 km. Pomimo, iż jest to jezioro typu rynnowego jego maks. głębokość to jedyne 14,5 m.  Spływ najlepiej odbywać w pobliżu lewego brzegu. Rozciąga się tu turystyczna zabudowa miejscowości Nowy Zyzdrój.

31,1 km
Zalesiona wyspa, nazywana „Wyspą Miłości”. Z daleka widoczny jej urwisty, piaszczysty brzeg. Jest to dogodne miejsce na przerwę i kąpiel.
Dalej jezioro zwęża się. Posiadając więcej czasu warto wpłynąć w malownicze zatoczki. Za trzcinowym przewężeniem jezioro przechodzi w Zyzdrój Mały. Z daleka widoczny Ośrodek Wypoczynkowy Na Cyplu i pomosty na lewym brzegu. Po jego minięciu należy płynąć w lewo w zatokę, na której końcu widać groblę.    

34,7 km
Śluza Lalka. Przenoska przez groblę prawą stroną, około 50 m. Latem w pogodne dni przy brzegu stoją wózeczki do przewiezienia kajaków. Tak jak pomoc młodzieży w przenosce kajaków, korzystanie z nich jest odpłatne. Rozpoczyna się Spychowska Struga. W słoneczny dzień warto płynąć w pobliżu trzcin, by móc podglądać żerujące ryby. 

37,0 km
Stanica Wodna PTTK Spychowo, na lewym brzegu. Jedna z większych stanic na szlaku. Noclegi w pawilonie, domkach oraz na polu namiotowym, restauracja. Funkcjonuje tu również park linowy, który może być ciekawym urozmaiceniem spływu.
Do centrum Spychowa ze stanicy jest około 1 km. Tam sklepy, poczta, apteka, ośrodek zdrowia. Spychowo to spora miejscowość, ciekawostką jest pochodzenie jej nazwy. Warto wybrać się także na leśne ścieżki przyrodnicze. Informacja o nich znajduje się przy budynku Nadleśnictwa Spychowo.    

37,9 km
Ujście strugi z jeziora Spychowskiego. Po kilkuset metrach Spychowska Struga przepływa pod mostem drogowym. W tym miejscu przebiega granica Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Szlak kajakowy Krutyni, aż do Rucianego-Nidy przebiega przez teren parku krajobrazowego. Obejmuje on także największe jezioro w Polsce – Śniardwy, którego długość wynosi 22,1 km. Zrywanie roślin wodnych, zakłócanie spokoju zwierząt czy zaśmiecanie jest na terenie parku krajobrazowego szczególnie karane.
Spychowska Struga ma wolny nurt i kluczy wśród zabudowy miejscowości. Za Spychowem brzegi podmokłe.  

40,1 km
Ujście cieku z jeziora Kierwik. Jest to niewielki ale malowniczy akwen, na który można wpłynąć.

41,9 km
Jezioro Zdrużno, posiada silnie rozwinięta linia brzegowa. Długość 3 km, maks. głębokość 26 m. Szlak jedynie nieznaczenie zahacza o to jezioro. Posiadając więcej czasu warto wpłynąć dalej na jego wody. Ciekawość wzbudza kształt widocznego po lewej stronie półwyspu Połom. Trasa szlaku wiedzie w prawo wzdłuż pasa trzcin. Dalej wpływamy na mała zatoczkę, kierując się w lewo na z dala widoczny mostek. Przy mostku na lewym brzegu dogodne miejsce na postój.

42,9 km
Mostek, rozpoczyna się jezioro Uplik. Posiada wydłużony na 2,6 km kształt, przy szerokości do 0,5 km. Trasa przez jezioro jest bardzo malownicza, z uwagi na jego zalesione brzegi. W połowie jeziora na prawym brzegu znajduje się rezerwat przyrody „Czplisko - Ławny Lasek”. W chwili jego tworzenia bytowała tu duża kolonia czapli siwej. Dalszy spływ wzdłuż prawego brzegu. W oddali słychać ruch samochodowy na moście, na który należy się kierować.   

45,4 km
Most drogowy, rozpoczyna się drugie co do wielkości jezioro na szlaku – jezioro Mokre. Długość około 8 km, szerokość do 1,6 km. Jest ono także najgłębsze na szlaku, z głębiną 51 m. Trasa spływu wzdłuż prawego brzegu. 
Dopiero po wypłynięciu z zatoki po lewej roztacza się jego ogrom. W tym miejscu należy zachować ostrożność przy silniejszych wiatrach z kierunków północnych. Kumuluje się tu fala napędzana na całej długości jeziora. Poza jej wysokością zasadniczym utrudnieniem jest to, iż naciera od burty kajaka. Pocieszającym jest fakt, iż do stanicy wodnej już bardzo blisko a w chwili słabości można po prostu wylądować na prawym brzegu.   

46,4 km
Stanica Wodna PTTK Zgon. Zlokalizowana na prawym brzegu za trzcinowiskiem. Stanica dysponuje noclegami w dwóch budynkach z pokojami, domkach oraz na polu namiotowym. prowadzi również wypożyczalnią sprzętu wodnego. Wystrój restauracji nawiązuje do sterowców Graf Zeppelin.
Urodzony w Zgonie Max Pruss był kapitanem sterowca Hindenburg, który uległ katastrofie w 1937 roku w Stanach Zjednoczonych. W miejscowości sklepy spożywcze. Złowroga nazwa tej małej wioski pochodzi od „zgonu” zwierząt do wodopoju, który się tu znajdował.

47,4 km
Mała wyspa. Po jej minięciu na prawym brzegu rezerwat przyrody „Królewska Sosna” chroniący imponujący drzewostan. Można tu dotrzeć również na pieszo ze stanicy. Dalej spływ kontynuujemy wzdłuż prawego brzegu. Alternatywą  trasą w przypadku zafalowania z północnego – zachodu jest spływ wzdłuż lewego brzegu. W tym wypadku będzie to osłonięty brzeg. Decydując się na spływ wzdłuż prawego brzegu kilka dogodnych miejsc na przerwę i kąpiel. W połowie jeziora kolejny rezerwat „Zakręt” chroniący dystroficzne jeziorka i roślinność torfowiskową.  

53,4 km
Jaz na wpływie do jeziora Krutyńskiego. Aby tu dotrzeć należy wpłynąć w głąb zatoki po prawej stronie. Za pomocą jazu regulowany jest wielkość przepływu wody w rzece Krutyni. Samo jezioro Mokre stanowi przy tym ogromny zbiornik retencyjny.    
Krótka przenoska prawym brzegiem, wygodna dzięki drewnianym podestą, po których można przeciągnąć kajak. Rozpoczyna się jezioro Krutyńskie oraz kolejny rezerwat przyrody „Krutynia”. Samo jezioro urzeka bogactwem otaczającej przyrody oraz pejzażami. Miłośnicy fotografii znajdą tu na pewno wiele ciekawych ujęć. Po wpłynięciu na główny akwen jeziora należy trzymać się prawego brzegu.    

56,1 km
Wypływ rzeki Krutyni z jeziora. Od niej przyjęto nazwę dla całego szlaku. Sama zaś nazwa rzeki pochodzi ze słownictwa staropruskiego, „krutin” oznaczało kręty. W sezonie z tego punktu rozpoczyna się wiele spływów. O popularności miejsca, w którym się znajdujemy świadczą charakterystyczne łodzie pychówki.
Po kilkuset metrach mijamy pozostałości drewnianego mostu. Za czasów krzyżackich znajdował się tu bród, którym przeprawiano się do pobliskiej chaty myśliwskiej. Dalej nurt nieco przyśpiesza a na dnie możemy zobaczyć tzw. „czerwone kamienie”. Jest to krasnorost występujący jedynie w krystalicznie czystej wodzie porastający kamienie.

58,0 km
Stanica Wodna PTTK Krutyń, na lewym brzegu. Pierwszy mijany obiekt w miejscowości. Zapewnia noclegi w dwóch budynkach z pokojami, domkach oraz na polu namiotowym. Tarasy restauracyjne stanicy zawieszone są nad samym brzegiem rzeki. Na miejscu wypożyczalnia kajaków oraz rowerów. Krutyń to typowa miejscowość turystyczna, przeważają restauracje oraz pensjonaty. W centrum miejscowości znajduje się muzeum i siedziba Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Tu rozpoczyna się kilka szlaków do pobliskich rezerwatów.  

60,7 km
Młyn wodny w Zielonym Lasku. Przenoska kajaków prawym brzegiem około 60 m. W pogodne letnie dni, można skorzystać z odpłatnej pomocy w przeniesieniu kajaka.  Dalej na odcinku około 2 km nurt rzeki przyśpiesza. W tym miejscu mijamy kilka ogromnych głazów narzutowych, pamiątek po lodowcu. Nazywana również eratykami, podlegają ochronie i nie mogą być niszczone lub zabierane. W czasach staropruskich największe głazy stanowiły przedmiot kultu. Na nich plemiona pruskie odprawiały swoje rytuały ku czci wyznawanych bogów.     

64,1 km
Rosocha, most na drodze lokalnej. Po prawej stronie sezonowa mała gastronomia, słynna z placków ziemniaczanych. Jest to dogodne miejsce na przerwę. W przypadku braku miejsc do zacumowania kilka set metrów dalej inna mała gastronomia. Na dalszym odcinku jeszcze kilka miejsc dogodnych do zacumowania.
Bliżej Wojnowa rzeka wpływa na podmokłe tereny, brzegi są niedostępne, osłonięte pasem trzcin. W tym miejscu mogą tworzyć się zatory z roślinności wodnej, które najlepiej forsować z rozpędu.   

67,7 km
Wśród trzcin po prawej stronie ujście strugi z jeziora Duś. Warto wpłynąć na to niewielkie jezioro, aby zwiedzić położony na jego lewym brzegu Klasztor Starowierców - Muzeum Ikon i Kultury Staroobrzędowców.

68,5 km
Drewniany most w Wojnowie, przy nim po prawej stronie mała plaża. W miejscowości warto zobaczyć drewnianą zabudowę domostw, cerkiew oraz wspomniany już klasztor. Dalej aż do Ukty rzeka płynie wśród łąk i pastwisk.
Z daleka widoczny kościół, górujący nad cała miejscowością. Ciekawostką jest fakt, iż pierwotnie był to kościół parafii ewangelicko-augsburskiej. W 1984 roku został kupiony i do dziś jego właścicielem jest parafia rzymsko-katolicka. Podobnie jak cerkiew w Wojnowie świadczy to o wielokulturowości mieszkańców Mazur.  

70,9 km
Most w Ukcie. Na lewym brzegu ulokowało się kilka dużych baz kajakowych. Ukta to niewielka turystyczna miejscowość w niej sklepy spożywcze, ośrodek zdrowia, restauracje. Większy zabytek stanowi jedynie wspomniany kościół z 1846 roku. Nurt nieco przyśpiesza. Kawałek dalej kamienne przyczółki mostu kolejowego. Jest to pozostałość po 33 km odcinku linii Mrągowo-Ruciane-Nida. Oddana do użytku w 1898 roku, została rozebrana w 1945 roku.      

72,0 km
Stanica Wodna PTTK Ukta, zapewnia noclegi w domkach i na polu namiotowym, małą restauracją, wynajmem kajaków. Stanica położona jest w spokojnym miejscu, na prawym brzegu rzeki. Przebywając tu na nocleg warto udać się na spacer do lasu. Kilkaset metrów za stanicą rozpoczyna się rezerwat przyrody „Krutynia Dolna”. Rozciąga się, aż do jeziora Malinówko i jest największym rezerwatem na całym szlaku.
Dalszy odcinek rzeki jest także jednym z najbardziej malowniczych. Z uwagi na pierwotną i bujną przyrodę często nazywany „Amazonką”. Rzeka jest tu zdecydowanie głębsza. Brzegi podmokłe, a po lewej burcie rozciągają się, co raz kolejne tereny bagienne. Są tu wyśmienite warunki do bytowania ptactwa.
Wprawne oko obserwatora odnajdzie wiele rzadkich gatunków. Po minięciu na lewym brzegu ostatnich zabudowań Nowej Ukty, aż do Nowego Mostu nie napotkamy „cywilizacji”. Wszystko to zachęca do powolnego spływu z nurtem rzeki. W połowie trasy na lewym brzegu charakterystyczna polana. Jedno z nielicznych, dogodnych miejsce na przerwę i kąpiel.

78,8 km
Ostatnie meandry rzeki, przed dziobem ukazuje się most drogowy. Osada Nowy Most składa się dosłownie z kilku gospodarstw. Przy moście miejsce odbioru kajaków, my płyniemy kilkaset metrów dalej.

79,2 km
Stanica Wodna PTTK Perła Krutyni. Położona na prawym brzegu. Dopływając należy dobić bezpośrednio do utwardzonego piaskiem brzegu lub pomostów. Kilka metrów od brzegu dno wydaje się być płytkie ale w rzeczywistości jest muliste. Recepcja oraz budynek restauracyjny znajduje się na wzgórzu. Na plaży można bez obaw pozostawić kajak. Stanica dysponuje noclegami w domkach i na polu namiotowym. Świadczy wynajem kajaków oraz rowerów. Ze stanicy warto udać się rowerem lub pieszo, do oddalonego o około 2,5 km, Parku Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie.
Za stanicą rzeka ma podobny jak dotychczas charakter i płynie przez podmokłą dolinę. Wzdłuż lewego brzegu przebiega granica rezerwatu przyrody „Pierwos”.   

81,9 km
Jezioro Gardyńskie. Po wpłynięciu na nie należy kierować się w prawo, wzdłuż pasa trzcin. Po kilkuset metrach ujście krótkiej strugi do jeziora Malinówko, które dalej przechodzi w jezioro Jerzewko. Wszystkie trzy jeziora są to płytkie i urokliwe akweny. Wyróżniają się silnie rozrośniętą roślinnością wodną.
Często można napotkać na nich czaplę siwą, która z gracją obsiada przybrzeżne drzewa. Po wypłynięciu z jezior na lewym brzegu strugi pojawia się stylizowana drewniana zabudowa. Jest to część „Galindii” Galindia Mazurski Eden, stworzonego dla turystów grodziska staropruskiego. Główne grodzisko znajduje się na półwyspie nad zatoką Iznocką. Odtwarzane są tu obyczaje Galindów, plemienia zamieszkującego te tereny.      

85,7 km
Most w Iznocie. Na prawym brzegu sezonowa mała gastronomia i miejsce odbioru kajaków.

86,2 km
Jezioro Bełdany. Wpływamy na najbardziej znany szlak żeglarski w Polsce – Wielkich Jezior Mazurskich. Bełdany to jezioro typu rynnowego, jego długość wynosi około 12,4 km, zaś maks. głębokość 46 m. Od tego momentu należy pamiętać, iż znajdujemy się na szlaku, którym poruszają się łodzie motorowe, tworzące fale. Należy trzymać się bliżej brzegów, a w przypadku nadchodzącej wyższej fali odwrócić się do niej dziobem. Kierunek spływu wzdłuż prawego brzegu.

87,9 km
Ośrodek Wypoczynkowy Klub Mila Kamień dawna Stanica wodna PTTK Kamień. Zapewnia noclegi w pawilonie, domkach oraz na polu namiotowym. Znajduje się tu wypożyczalnia sprzętu wodnego oraz restauracja. Główne pomosty oraz plaża stanicy znajdują się po drugiej stronie cypla. Dalszy spływ kontynuujemy wzdłuż prawego brzegu gdzie rozlokowało się kilka portów jachtowych.  

92,3 km
Zatoka Wygryńska. Objęta jest strefą ciszy a więc nie mogą pływać tu łodzie z napędem motorowym. W tym miejscu możemy płynąć bezpośrednio na przeciwległy brzeg. Jeżeli ruch motorowy jest wzmożony, warto dla bezpieczeństwa wpłynąć nieco w zatokę i dopiero przeprawić się na przeciwległą stronę. Do południowej części zatoki uchodzi rzeka Nidka. Ta krótka struga wypływa z jeziora Nidzkiego. W połączeniu z dalszą częścią naszego szlaku, stanowi ciekawą, jednodniową wycieczkę wokół Rucianego-Nidy.         

95,6 km
Śluza Guzianka. Znajduje się na końcu jeziora po lewej stronie. Czeka nas śluzowanie o około 2 m wyżej. Przed śluzą po lewej stronie znajduje się miejsce do oczekiwania na otwarcie wrót. Jeżeli stoją tam już inne jednostki ustawiamy się w kolejce. Należy pamiętać, iż pierwszeństwo wejścia na śluzę mają statki wycieczkowe. Kiedy wrota się otworzą należy poczekać, aż wypłyną wszystkie jednostki.
Wtedy dopiero możemy powoli wpłynąć do komory śluzy. W tym momencie należy mieć już przygotowane pieniądze do opłacenia śluzowania. Śluzowy pobiera należność do woreczka, który jest zawieszony na długim kiju. W sezonie letnim zdarzają się dni kiedy kolejka do śluzowania jest duża i można czekać nawet kilka godzin. Dalej spływ kontynuujemy wzdłuż prawego brzegu.    

98,1 km
Most w Rucianem-Nidzie. Przed mostem po prawej stronie duży port jachtowy i stanowiska cumowania statków. Na pierwszy rzut oka widać, iż jesteśmy w dużej turystycznej miejscowości. W sezonie letnim jest tu gwarno i tłoczno. Płyniemy dalej pod mostem wzdłuż prawego brzegu. Rozpoczyna się jezioro Nidzkie. Jego długość wynosi około 23 km, w większości obszaru objęte jest rezerwatem krajobrazowym „Jezioro Nidzkie”.    

100,2 km
Stanica Wodna PTTK Ruciane-Nida. Dysponuje noclegami w pawilonie, domkach oraz na polu namiotowym, restauracją. Funkcjonuje tu duży port jachtowy. Po minięciu plaży należy wpłynąć w kanał, który stanowi ujście rzeki Nidki. Kilkaset metrów dalej betonowe schodki przy których możemy wyjść na brzeg. Tu umownie kończy się szlak kajakowy Krutyni.
Ale wcale nie musi oznaczać to końca podróży. Warto zwiedzić jeszcze brzegi jeziora Nidzkiego, które za ośrodkiem objęte jest już strefą ciszy. Około 4 km dalej na prawym brzegu „Leśniczówka Pranie”, możemy również tam dotrzeć niebieskim szlakiem turystycznym. Z Rucianego-Nidy możemy wyjechać komunikacją autobusową oraz pociągiem.

Źródło: www.mazurypttk.pl
Foto. www.mazurypttk.pl