Rekreacja - Ostróda

Ostróda jest znanym miastem turystycznym na Mazurach, rejonu Polski uznawanego za jeden z 7 Cudów Świata. W ostatnich latach parokrotnie zdobywała tytuł najpopularniejszej miejscowości turystycznej oraz Letniej Stolicy Warmii i Mazur.

Słynie, przede wszystkim, z unikatowego w świecie Kanału Ostródzko-Elbląskiego, po którym „statki płyną po trawie". Ostróda postawiła zdecydowanie na rozwój turystyki, sportu i rekreacji. W ostatnich 3 latach miasto przeznaczyło ponad 70 % nakładów inwestycyjnych na ten cel.

W samej Ostródzie znajduje się 5 jezior, a tuż przy jego granicach kolejnych dziesięć. Wokół roztaczają się różnorodne lasy, które zapewniają atrakcyjne trasy do biegania, jeżdżenia rowerem lub spacerów. Przepływająca przez Ostródę rzeka Drwęca stanowi swoisty rezerwat przyrody i naturalny szlak dla wszystkich miłośników kajakarstwa.

Każdego roku przybywają nowe możliwości atrakcyjnego spędzania czasu. Od funkcjonujących już od lat, klimatyzowanej sali widowiskowo-sportowej, centrum sportowo-rekreacyjnym, z basenami, salą fitness, gabinetami odnowy, ośmiotorową kręgielnią, po oddane w ostatnich latach wyciąg dla narciarzy wodnych, druga już, plaża miejska oraz pełnowymiarowy tor kajakowy, nowoczesny kompleks sportowo-rekreacyjny, amfiteatr.

Jednym słowem: Ostróda pięknieje z roku na rok. Warto to zobaczyć.
Miasto jest znaczącym centrum turystycznym, odwiedzanym każdego roku przez tysiące turystów z kraju i zagranicy.  Ostróda leży nad pięcioma jeziorami, z których największe, Drwęckie z pięknie zagospodarowanym nabrzeżem znajdującym się w centrum jest jedną z największych atrakcji miasta. Kolejną atrakcją jest molo o powierzchni prawie 700 m2, co przedłuża trasę tradycyjnych przechadzek po atrakcyjnej zatoce Jeziora Drwęckiego.

W malowniczym krajobrazie dziesiątków jezior otoczonych licznymi wzgórzami morenowymi i urokliwymi lasami mieszanymi ciągną się nitki kanałów łączących liczne jeziora w przeurocze szlaki wodne. Lazurowe wody mazurskich jezior, czyste powietrze, bujna flora i rzadkie w innych regionach kraju okazy fauny tworzą doskonałe warunki do wypoczynku.

Jednym z głównych atutów Ostródy jest dobrze rozwinięta baza turystyczna, pozwalająca poczuć się dobrze każdemu. Na podkreślenie zasługuje szczególnie bogata oferta gastronomiczna obejmująca sieć lokali od barów fast food, po wyrafinowane restauracje serwujące egzotyczne potrawy.

Również baza noclegowa Ostródy charakteryzuje się dużą rozpiętością i  jest bardzo zróżnicowana, turysta odwiedzający to miasto ma do wyboru oferty zarówno luksusowych hoteli jak i domów wycieczkowych, pensjonatów, cieszące się sporym wzięciem kwater agroturystycznych, lub pól campingowych i namiotowych.

Ostróda oferuje wiele możliwości interesującego spędzenia czasu. Wędkowanie, plażowanie, zbieranie grzybów, uprawianie żeglarstwa, wycieczki rowerowe, kajakowe i piesze, gra w tenisa, zwiedzanie zabytków, wyprawy krajoznawcze, rejs statkiem do Elbląga trasą jedynego w świecie Kanału, gdzie statki pływają po trawie, udział w licznych imprezach kulturalnych, to tylko część tego, co oferuje Ostróda.

Szlaki konne

Rozbudowania sieć tras gminnych i duktów leśnych na obszarze Warmii i Mazur sprzyja również przejażdżkom konnym. Wiele gospodarstw agroturystycznych posiada już w swej ofercie szkółki jeździeckie, przejażdżki w siodle czy też bryczką. Dla miłośników jeździectwa organizowane są różnorodne rajdy jedno lub wielodniowe, a wakacje w siodle stają się bardzo popularną formą wypoczynku - potwierdza to wciąż rosnące zainteresowanie Małoruskim Zawodami w Sportowych Rajdach Konnych odbywającym się cyklicznie w okolicach Ostródy.

Wypoczynek zimowy - Szlakami nart biegowych

Oprócz nart zjazdowych coraz więcej zwolenników mają narty śladowe i biegowe – potwierdza to organizowany corocznie na obszarze Parku Krajobrazowego Wzgórz Dylewskich zimowy rekreacyjny Bieg Sasinów ( www.biegsasinow.pl ) . Na zimowy wypoczynek z nartami biegowymi zaprasza też sporo gospodarstw agroturystycznych.

Przydatne strony:
www.ostroda2012.pl
www.mazury-zachodnie.pl

Źródło: www.ostroda2012.pl
Źródło: Urząd Miasta Ostróda i ZLOT Ostróda.
Foto:
Andrzej Stachurski, źródło Park Krajobrazowy Wzgórz Dylewskich
Foto:
Joanna Harasymowicz