Rekreacja - Oferty spędzenia wolnego czasu

 

Warmia i Mazury to nie tylko lasy i dziewicza przestrzeń sprzyjająca swobodnemu wypoczynkowi ale także wiele propozycji atrakcyjnego spędzenia wolnego czasu poprzez uprawienie sportu, zwiedzanie, wspólne wyjazdy za miasto rowerem lub pływanie i żeglarstwo w jednym.

Wymieńmy kilka ofert spędzenia wolnego czasu na Warmii i Mazurach:

Szlaki rowerowe

Warmia i Mazury sprzyjają rowerowym wyprawom. Leśne dukty, polne trakty i spokojne lokalne drogi są wręcz wymarzone dla miłośników dwóch kółek. Doskonale wiedzą o tym gminy, które niemal co roku wyznaczają nowe trasy rowerowe. Lokalne szlaki ni są zbyt długie (20–50 km) i mają zazwyczaj formę pętli. Wśród regionalnych krótkich szlaków rowerowych każdy znajdzie coś dla siebie. Ale pomyślano także o tych, którzy chcą wyruszyć na kilkudniową wyprawę, w ten sposób poznając warmińsko-mazurską krainę. Umożliwiają to dwie trasy długodystansowe.

Szlaki wodne na Warmii Mazurach

Warmia i Mazury to mekka wodniaków. Latem na najbardziej uczęszczanych szlakach żeglarskich aż roi się od jachtów i żaglówek. Prawie w każdej miejscowości nad jeziorem działa przystań, a w niektórych można wypożyczyć sprzęt. Popularne jest również kajakarstwo. Niewielki kajak daje ogromne możliwości – można na nim wyruszyć na kilkugodzinną wycieczkę po okolicy lub na kilkudniowy spływ.

Centrami wodniackimi Krainy Wielkich Jezior Mazurskich są Giżycko, Mikołajki, Pisz, Ryn, Ruciane-Nida, Węgorzewo i Sztynort. Bez trudu można wypożyczyć jacht czy kajak, a większość firm zapewnia odbiór sprzętu w wybranym przez klienta miejscu. Dużymi ośrodkami sportów wodnych są też Iława, Ostróda i Ełk.

Więcej o szlakach i ich szczegółowy opis na naszej stronie w dziale Szlaki Warmii i Mazur.

Siatkówka plażowa

Miejscem zawodów FIVB GRAND SLAM Olsztyn od roku 2015 jest nowoczesne Centrum Rekreacyjno Sportowe „Ukiel”, które położone jest nad jeziorem Krzywym w Olsztynie.

W skład infrastruktury CRS „Ukiel” wchodzą: promenada spacerowa, ścieżki piesze i rowerowe wytyczone wzdłuż Zatoki Grunwaldzkiej, kawiarnie, restauracje, place zabaw, platformy i trasy wypoczynkowe, kompleks pomostów widokowych i cumowniczych, boiska do siatkówki plażowej i koszykówki, wodny plac zabaw. W Centrum dostępny jest również sprzęt do uprawiania nordic walkingu, jeżdżenia na rowerze i łyżworolkach.

Więcej na stronie www.grandslam.pzps.pl

Regaty

Imprez tego typu rozgrywa się na Mazurach bardzo dużo. Poniżej wyszczególniono największe.

Giżycko – jezioro Niegocin
• Giżyckie Żeglarskie Regaty „Rząd – Samorząd” ( VII )
• Boatshow Cup ( VII )
• Ogólnopolskie Regaty „Puchar Mazur” ( VII )
• Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Jachtów Kabinowych ( VIII )

Mikołajki – Jezioro Mikołajskie
• Regaty o Puchar Prezesa PZŻ ( VIII )
• Żeglarskie Grand Prix Mikołajek ( V–IX )

Węgorzewo – jezioro Mamry
• Memoriał Braci Ejsmontów ( IX )
• Mamert Cup (ostatnia sobota ( IX )

Match racing na Mazurach
Krótkie wyścigi rozgrywane w systemie jeden na jednego to najbardziej widowiskowa formuła żeglarskich regat. Pojedynki odbywają się blisko brzegu, dzięki czemu łatwo je śledzić, a formuła
– najpierw runda kwalifikacyjna, a następnie runda pucharowa
– jest jasna i pasjonująca nawet dla tych, którzy nie znają żeglarskiego rzemiosła.
W regatach startują polscy i zagraniczni zawodnicy zbierający punkty do rankingu światowego. Co roku wyścigi Match Race odbywają się m.in. zazwyczaj w sierpniu w Giżycku, Mikołajkach i Olsztynie.
więcej na: www.polishmatch.pl

Nurkowe atrakcje

Ilość i różnorodność jezior oraz bogactwo flory i fauny, sprawia, że Mazury są znakomitym miejscem do uprawiania turystyki podwodnej. Wrak statku Arabella jest jedną z atrakcji nurkowych na jeziorze Mamry Północne. Początkowo był to holownik, który po zakończeniu swojej służby i gruntownej renowacji stał się jachtem żaglowym. Po całkowitym wyeksploatowaniu został zatopiony. Leży na głębokości 33 m. Na tej głębokości gdzie jest zimno i ciemno stwarza niesamowitą atmosferę grozy.

Nurkowanie dla początkujących na jeziorze Przystań. Na głębokości kilku metrów urządzono podwodny tor przeszkód. Stanowi własność Mazurskiego Centrum Nurkowego w Giżycku, którego letnia baza znajduje się nad jeziorem w pobliżu wsi Przystań.

Nurkowanie pod lodem dostarcza niezapomnianych wrażeń, jednak jest to sport dla zaawansowanych. Zimową porą woda ma najlepszą przejrzystość, widoczność dochodzi do 10-12 metrów.

Przydatne informacje:
Mazurskie Centrum Nurkowe w Giżycku, tel. + 48 602 300 963,  www.mcn.mazury.pl 

Jezioro Wuksniki - ma 68 m głębokości, wyjątkowo czyste wody i jest bardzo przejrzyste. Nurkowie w tym jeziorze chętnie szukają swojego rekordu głębokości. Nie odstrasza ich to, że jezioro jest oddalone od dróg i zabudowań nie ma też nad nim żadnej bazy wypoczynkowej.
Przydatne informacje:
Morąg, tel. + 48 89 757 38 26, www.lot.mazury.pl
Warto zobaczyć:
Dwór Bieniasze z XVIII w z parkiem, obecnie hotel.

Jezioro Narie jest jednym z najczystszych jezior w regionie. Cały akwen objęty jest strefą ciszy, co znacznie podnosi jego atrakcyjność. Pod powierzchnią wody kryją się głębokie rynny, największa głę¬bia ma 44 m. Woda w jeziorze ma dużą przejrzystość sięgającą przy słonecznej pogodzie do 5 m. Doceniają to nurkowie, którzy odwiedzają Narie o każdej porze roku.
Przydatne adresy:
Centrum Nurkowe Vertigo Diving w Warszawie, www.vertigodiving.pl , www.narie.pl
Morąg, tel. +48 89 757 38 26
Warto zobaczyć: Morąg: Pałac Dohnów - obecnie muzeum, gotycki kościół parafialny z XIV w., ratusz z XVII w.

Jezioro Świętajno leżące pomiędzy Nidzicą a Szczytnem jest jednym z najpopularniejszych akwenów nurkowych na Mazurach. Miłośnicy podwodnych przygód cenią przede wszystkim jego wyjątkową czystość i przejrzystość dochodzącą do 5-6 m. Jezioro jest stosunkowo płytkie, słońce dociera do samego dna, dzięki czemu roślinność rozrasta się wyjątkowo obficie, tworząc wielobarwne, falujące podwodne łąki. Nurkując w Świętajnie można podziwiać nie tylko roślinność, ale również wiele gatunków ryb i raki.

Przydatne adresy:
Szczytno, tel./fax +48 89 624 97 14, www.turystyka.szczytno.pl
W pobliżu możliwość noclegu w bazie agroturystycznej.
Warto zobaczyć:
Szczytno – fragmenty murów obronnych zamku krzyżackiego, barokowy kościół ewangelicki XV w.

Atrakcje Zimowe

Warmia i Mazury należą do najzimniejszych regionów w Polsce, a to zapewnia nie tylko długą i mroźną, ale również śnieżną zimę. Wzgórza Dylewskie i Szeskie od lat cieszą się uznaniem lokalnych miłośników białego szaleństwa. Oprócz nart zjazdowych coraz więcej zwolenników mają narty śladowe i biegowe – potwierdza to organizowany corocznie w Parku Krajobrazowym Wzgórz Dylewskich rekreacyjny Bieg Sasinów. Na zimowy wypoczynek z nartami biegowymi zaprasza też sporo gospodarstw agroturystycznych. Drugą młodość przeżywa żeglarstwo lodowe. Bojery można wypożyczyć m.in. w Mikołajkach i Giżycku, pojawiły się też firmy organizujące zimowe kursy dla tych, którzy chcieliby spróbować lodowych ślizgów. Z roku na rok powiększa się również grono adeptów nurkowania pod lodem.

Dla chętnych Stoki i wyciągi narciarskie Konikowo koło Gołdapi – Piękna Góra. Największy ośrodek sportów zimowych w województwie  warmińsko-mazurskim. Stacja obsługuje pięć wyciągów narciarskich: krzesełkowy, dwa orczykowe i dwa niskiego prowadzenia. W sumie jest tu ponad 2 tysiące metrów tras narciarskich o różnej skali trudności. Stoki są oświetlone. Atrakcją jest tor saneczkowy, jeden z najnowocześniejszych w Europie. Wypożyczalnia sprzętu narciarskiego. Zajazd serwujący doskonałe kartacze, co potwierdza stosowny certyfikat.

Mrągowo – Góra Czterech Wiatrów Ośrodek znajduje się na Półwyspie Czterech Wiatrów
na jeziorze Czos. Funkcjonują tu dwa wyciągi orczykowe obsługujące pięć tras zjazdowych o różnym stopniu trudności. Jest też tor saneczkowy i snowpark. Stoki oświetlone. Wypożyczalnie sprzętu narciarskiego. Restauracja.
więcej na: www.gora4w.com.pl

Okrągłe koło Orzysza – Morenowa Stacja Narciarska Ośrodek znajduje się nad jeziorem Skomack Mały. Są tu trzy wyciągi orczykowe i cztery trasy. Stoki oświetlone. Wypożyczalnia i serwis sprzętu narciarskiego. Pensjonat. Restauracja.
więcej na: www.skimazury.pl

Ruś koło Olsztyna – Kartasiówka w ośrodku funkcjonują trzy wyciągi orczykowe obsługujące trzy trasy zjazdowe. Stok oświetlany. Wypożyczalnia sprzętu. Bar.
więcej na: www.kartasiowka.pl

Wyciągi narciarskie funkcjonują też na Górze Czubatka w Wygodzie koło Lubawy (w Parku Krajobrazowym Wzgórz Dylewskich) i na Górze Chrobrego w Elblągu.

Bojery

Bojerowe Grand Prix Polski ( I–III ) Cykl regat organizowanych przez Flotę Polską DN.
W zawodach uczestniczą polscy i zagraniczni zawodnicy. Na Mazurach imprezy punktowane w Grand Prix odbywają się w Mikołajkach (Puchar Mikołajek i Puchar Caliguli), Giżycku (Lodowy Puchar Giżycka) i w Ogonkach nad jeziorem Śniardwy (Memoriał Henryka Aniołkowskiego i Bojerowy Puchar Mikołajek). Terminy i miejsca zawodów są zmienne, bo w dużej mierze zależą od pogody.
więcej na: www.bojery.pl

Pokazy lotnicze
Giżycko i Kętrzyn – Mazury AirShow Jedna z największych imprez lotniczych w Polsce (wcześniej znana pod nazwą Festyn Lotniczy Mazury) gromadzi co roku ogromną publiczność. Pokazy odbywają się nad jeziorem Niegocin w okolicy plaży miejskiej i portu w Giżycku, maszyny można natomiast oglądać z bliska na lotnisku Kętrzyn Wilamowo.
więcej na:  www.mazuryairshow.pl

Żródło: Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego Departament Turystyki. Wyd. "Atrakcje Turystyczne Warmii i Mazur"
Foto: Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego Departament Turystyki. Wyd. "Atrakcje Turystyczne Warmii i Mazur"
Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego Departament Turystyki. Wyd. "Znad Warmii i Mazur"
Foto: www.kajaki.olsztyn.pl
Foto: GEP Chroszcz
Foto: M. Zaręba