Rekreacja - Nowomiejski Paszport Turystyczny

 

Turyści odwiedzający najatrakcyjniejsze regiony naszego kraju przyciągani są do nich różnymi sposobami, które same w sobie stają się interesującą, wakacyjną przygodą. Jeśli taka przygoda połączona jest z dodatkowymi atrakcjami i zniżkami – znacząco wzrasta zainteresowanie ofertą wypoczynku. Takim pomysłem na przyciągnięcie gości jest już II edycja „Nowomiejskiego Paszportu Turystycznego – Poznaj NOWE!”.

Projekt jest skierowany zarówno do mieszkańców, jak i turystów odwiedzających Ziemię Nowomiejską i okolice. Opracowaliśmy tak paszport, żeby zachęcić turystów do odwiedzenia ciekawych miejsc i zbierania w nich pieczątek oraz umożliwić skorzystanie ze zniżek na usługi turystyczne. Aby zdobyć paszport, wystarczy wydrukować go ze strony internetowej www.itnowemiasto.pl

Już za parę złotych można także otrzymać paszport w każdym obiekcie turystycznym promowanym w paszporcie. Warto skorzystać z oferty turystycznej, ponieważ jej różnorodność gwarantuje poznanie miejsc, usług i ludzi niezwykłych, którzy chcą dzielić się z gośćmi urodą naszego regionu. Jesteśmy przekonani, że „Nowomiejski Paszport Turystyczny – Poznaj NOWE!” po raz kolejny przyczyni się do wzmocnienia marki regionu i promocji branży turystycznej, a odwiedzającym dostarczy niezwykłych wrażeń z pobytu na wakacjach.

Serdecznie zapraszamy do Centrum Informacji Turystycznej*** w Nowym Mieście Lubawskim (budynek kina Harmonia), gdzie można zakupić paszport w cenie 5 zł oraz inne pamiątki.

Zamówienia można również składać elektronicznie na adres e-mail: it@umnowemiasto.pl

Nowomiejski Paszport Turystyczny (wydanieII) Pobierz (pdf)

W Centrum Informacji Turystycznej*** na szczególną uwagę zasługuje opatentowany model łodzi ratunkowej dla okrętów podwodnych. Autorem pomysłu jest Jan Kowalski z Łaszewa spod Brodnicy, który w dniu 1 czerwca 1959 roku podarował model na rzecz powołanego muzeum. Model łodzi został opatentowany w Niemczech w dniu 28 lutego 1911 roku, a wniosek wydano w dniu 1 listopada 1912 roku w urzędzie patentowym w Poznaniu przy Placu Wilhelma 8. oficjalny dokument z patentem został wydany przez rzecznika dr. Inż. Kryzana.

Istnieje również dokument patentowy, który składa się on z opisu i rysunku technicznego. Z opisu wynika, że miało to być urządzenie przymocowane do pokładu pierwszych Ubootów. Załoga zatopionego okrętu miała przejść do prostokątnej skrzyni, a z niej rurą prześlizgnąć się do środka łodzi ratunkowej. Następnie po odkręceniu wielkiej śruby, łączącej dwie jednostki miało nastąpić samoczynne wyrzucenie łodzi na powierzchnię. Ten innowacyjny pomysł miał wiele wad. Nie wiadomo, czy kiedykolwiek został wykorzystany. Model posiada wymiary: wysokość 19,5 cm, szerokość 20,00 cm i długość 81,00 cm (nr ewid.: 2).

Model został przenisiony z baszty brodnickiej do Centrum Informacji Turystycznej*** jako eksponat w depozycie.

Źródło: www.itnowemiasto.pl