Rekreacja - Mrągowo

Mrągowo i powiat mrągowski to idealne miejsca dla miłośników aktywnego wypoczynku. Czekaja na Was: spływy kajakowe, wycieczki piesze i rowerowe, jazda konna. Z miasta wiodą liczne i ciekawe szlaki wędrówek pieszych, rowerowych i wodnych m.in. do Kętrzyna, Reszla, Świętej Lipki i na szlak Wielkich Jezior Mazurskich.

Doskonała aktywna zabawa czeka w Miasteczku Westernowym „Mrongoville”. Tylko tu poczujecie niepowtarzalny klimat Dzikiego Zachodu! Czekają na Was: wspaniała zabawa, niezapomniane przeżycia i wiele atrakcji dla wszystkich! W Wiosce Indiańskiej można zapoznać się z zwyczajami kultury indiańskiej, podziwiać wyroby indiańskie, nauczyć się strzelania z łuku i rzutów włócznią do tarczy. Na Rancho Farmera pojeździcie konno, przejedziecie się bryczką, weźmiecie udział w konkursach farmerskich! Odwiedzicie też biura Sheriffa z aresztem, obejrzycie zabytkową lokomotywę, cmentarz, gdzie spoczywają najgroźniejsi bandyci Dzikiego Zachodu, wstąpicie do sklepiku z pamiątkami, gdzie wydrukują Wasz list gończy! W Saloonie i Mexico Barze spróbujecie kuchni Dzikiego Zachodu i kowbojskich trunków. Gwarantowana jest świetna zabawa i dużo humoru!

Kolejna atrakcja Mrągowa dla aktywnych to Ekomarina. Na jej terenie znajdują się urządzenia rekreacyjne służące do zabaw dla najmłodszych, place zabaw, zestawy wspinaczkowe i stoły do ping – ponga. Polecamy też wypożyczalnię sprzętu wodnego czynną w sezonie letnim. Dla rodzin szczególnie ciekawa jest nowa oferta, którą są rowery rodzinne. Może jechać nimi  kilka osób, co najważniejsze są wygodne, a i dzieciom dostarczą niemałej frajdy. Jest to ciekawa propozycja na zwiedzanie miasta. Także plaża miejska z pomostami i profesjonalne boiska do piłki plażowej i koszykowej zapewnią mnóstwo zabaw i rozrywek dla dzieci i ich opiekunów. Jest też mini przystań. Celem budowy tej ekologicznej przystani było zmniejszenie zanieczyszczenia przyrody, wód Czosu oraz ogólne zwiększenie dbałości o infrastrukturę przyjazną naturze. Ciekawostką i zachęcającą rzeczą dla żeglarzy okazuje się nowy i wolny od opłat pomost cumowniczy. Kolejnym rarytasem jest nowopowstały  SLIP, który służy do pomocy ściągania i wodowania jednostek pływających.

Będąc na Ziemi Mrągowskiej nie sposób jest pominąć całorocznego Ośrodka Narciarskiego „Góra Czterech Wiatrów”, bowiem na Mazurach lepiej niż w górach! Już nie musisz jeździć w góry, by zaznać przyjemności szusowania po ośnieżonych stokach. W ofercie zimowej: trasy zjazdowe, wyciągi, snow park, wypożyczalnia sprzętu narciarskiego – nuda zimą nie grozi. A mróz pięknie ubarwi czerwienią policzki. Zdrowie i uroda gwarantowane. Góra Czterech Wiatrów zaprasza także latem. Wypożyczysz tam quady, rowery, sprzęt wodny, smacznie zjesz i zobaczysz panoramę Mrągowa i okolic.

Tuż obok jest "perła Mazur" - Mikołajki. Miejscowość leżąca na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich od lat zwana jest Stolicą Polskiego Żeglarstwa. Perła Mazur, Wenecja Północy – to inne nazwy Mikołajek. Tutaj atrakcji nie brakuje! W sezonie letnim Mikołajki przeobrażają się w gwarne centrum turystyczne z rozbrzmiewającą muzyką szantową. To raj dla wodniaków, żeglarzy i ludzi pragnących aktywnie wypoczywać na jeziorach wśród urokliwych krajobrazów. W początkowym okresie istniała w tym miejscu osada rybacka, której mieszkańcy zajmowali się rybołówstwem, tkactwem, wyrębem i spławianiem drewna. Nazwa miasteczka wywodzi się prawdopodobnie od świętego Mikołaja, opiekuna żeglarzy i przejść wodnych. Stolica żeglarstwa jest obecnie jednym z najczęściej odwiedzanych ośrodków turystycznych na Mazurach, gdzie królują sporty wodne. Mikołajki jako ośrodek żeglarski umożliwia start w licznych regatach organizowanych w sezonie turystycznym.

Teren miasta i gminy to również możliwość wypoczynku na rowerze, konno bądź na kortach tenisowych, a szlaki piesze prowadzą przez piękne mikołajskie okolice. Różnorodna baza noclegowa i gastronomiczna oraz atrakcje kulturalne, sportowe i przyrodnicze czekają na odwiedzających.

Warto zwiedzić gminę Piecki, a szczególnie przepiękną rzekę Krutynię. Jest to jeden z najatrakcyjniejszych w Polsce, a także w Europie, szlak kajakowy. Mówiąc słowami Karola Małłka, wybitnego pisarza: „Kto nie widział Krutyni, nie widział Mazur”. Nie jest rzadkością spotkanie na trasie spływu orła bielika lub orła przedniego. Warto zwrócić uwagę na występujące w wodzie gąbki i krasnorosty tworzące na kamieniach "krwawe plamy". Brzegi porośnięte są wspaniałymi dębami i wysokimi sosnami. Szlak prowadzi przez kilkanaście jezior połączonych krótkimi rzekami (strugami), objętych wspólnym mianem rzeki Krutyni. Szlakiem Krutyni pływał w latach 50 - 70 XX w. Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II.

Polecamy także wędrówki piesze wśród dzikiej przyrody Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Jest to jeden z najstarszych i największych parków krajobrazowych w Polsce. Szczególnie cenne fragmenty terenu Parku, osobliwości florystyczne i faunistyczne, a także wyróżniające się ukształtowanie geomorfologiczne chronione są w formie 11 rezerwatów przyrody.

Źródło: www.it.mragowo.pl
Fot. Robert Wróbel

Zdjęcia