Rekreacja - Iława

Iława jest przepięknym miastem położonym na południowym krańcu Jezioraka – najdłuższego i szóstego co do wielkości akwenu w Polsce.

Trzydziestoczterotysięczne miasto leży na terenie Zielonych Płuc Polski – obszaru charakteryzującego się czystym powietrzem i różnorodnością systemu przyrodniczego. Od zachodu i północy Iławę otacza Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego z rezerwatami przyrody, chroniącymi unikatowe fragmenty lasów, tereny lęgowe ptactwa, leśne jeziora, torfowiska i pomniki przyrody.

Iławę i okolice można podziwiać z pokładu tramwaju wodnego „Ilavia”. Istnieje również możliwość wypłynięcia na Jeziorak wynajętym jachtem ze sternikiem i opłynięcia Wielkiej Żuławy – największej wyspy śródlądowej w Europie. To jedna z 16 różnej wielkości wysp znajdujących się na najdłuższym jeziorze w Polsce.

Jeziorak to wspaniałe miejsce dla wszystkich osób poszukujących niezapomnianych wrażeń. Liczne półwyspy i zatoki dają nieograniczone możliwości znalezienia atrakcyjnego miejsca dla zapalonych wodniaków. W granicach miasta znajduje się ponadto wiele niezwykle uroczych i zacisznych miejsc stworzonych dla miłośników wędkarstwa. Tutejsze lasy to z kolei najbardziej przyjazne miejsce dla amatorów myślistwa i grzybobrania.

Miłośnicy pieszych i rowerowych wycieczek mogą przemierzać w okolicach miasta ponad 700 kilometrów szlaków turystycznych. Biegną one przez ogromne kompleksy leśne, brzegami rzek i jezior. Na ich trasie, oprócz unikatowej flory i fauny, podziwiać można również zabytki architektury. W samej Iławie miłośnicy aktywnego wypoczynku znajdą doskonale przygotowane ścieżki przeznaczone do biegania, spacerów, nordic walkingu oraz jazdy na rowerze. Do spacerów po Iławie, poza nadbrzeżną promenadą pełną uroczych kafejek i restauracji, zachęcają również zabytki – gotycki kościół z rokokowym ołtarzem i pozostałościami murów miejskich, neobarokowy ratusz, cztery XVIII-wieczne rzeźby przedstawiające mitologiczne postacie oraz neoklasycystyczna hala miejska.

Dużym atutem miasta jest bardzo dobrze przygotowana infrastruktura sportowa i kulturalna. Na turystów czekają tu nowoczesne kompleksy boisk, amfiteatr, kinoteatr, galerie sztuki, hala sportowo-widowiskowa oraz Centrum Turystyczno-Rekreacyjne z basenem i kręgielnią. Dzieci, które przybędą do Iławy z rowerami lub wypożyczą je na miejscu, mogą spróbować swoich sił w Miasteczku Ruchu Drogowego – komunikacyjnym układzie ulic w zmniejszonej skali.

Dzięki doskonałym połączeniom komunikacyjnym podróż do Iławy jest krótka i przyjemna. Przez miasto przebiega droga krajowa nr 16, niedaleko stąd znajduje się droga nr 7. Iława jest również ważnym węzłem kolejowym kraju. Pociągiem, oszczędzając czas, można tu dojechać z każdego zakątka Polski.

W centrum Iławy, tuż przy ratuszu miejskim, funkcjonuje strefa bezpłatnego Internetu.

Źródło: Urząd Miasta Iławy. Wydział Promocji i Współpracy z Zagranicą. Michał Młotek.
Fot. UM Iławy. Wydział Promocji i Współpracy z Zagranicą.