Region - Iława - Miasto i Powiat

MIASTO – Iława

Iława jest przepięknym, 700-letnim miastem położonym na południowym krańcu Jezioraka. Jest jednym z największych miast województwa warmińsko -mazurskiego.

Pod względem turystycznym i rekreacyjnym ma doskonałe położenie. Przez miasto przepływa rzeka Iławka, otaczają je piękne lasy i jeziora.

Świadkami historii są liczne zabytki. Najstarszym i najbardziej reprezentatywnym jest XIV wieczny gotycki kościół z rokokowym ołtarzem. Nie sposób nie wspomnieć o usytuowanym w centrum miasta neobarokowym ratuszu, który jest dumą wszystkich iławian i przedmiotem zazdrości innych miast. W sąsiedztwie ratusza znajduje się neoklasyczna hala miejska. Spośród innych ocalałych z wojennej pożogi zabytków nie można pominąć młyna położonego nad  rzeką Iławką, a także  kilku secesyjnych i eklektycznych kamieniczek.

W całym mieście odnaleźć można ponadto dziesiątki budynków neogotyckich, m.in. dworzec kolejowy, wieże ciśnień oraz gimnazjum. Koniecznie trzeba zobaczyć również cztery XVIII - wieczne rzeźby, przedstawiające mitologiczne postacie.

Iława leży na terenie Zielonych Płuc Polski, czyli obszaru charakteryzującego się czystym powietrzem, różnorodnością systemu przyrodniczego oraz atrakcyjnymi kompleksami lasów, jezior i użytków zielonych.

Napoleon Bonaparte – bez wątpienia jeden z najwybitniejszych wodzów w dziejach świata – gościł w pałacu w Kamieńcu i na zamku w Szymbarku pod Iławą. Stąd cesarz dyktował swoje orędzia do senatu francuskiego i administrował obejmującym niemal pół Europy Cesarstwem. Legendą owiana jest historia domniemanego zamachu na cesarza w pobliskim Zalewie.

Ruiny pałacu w Kamieńcu

Jan Paweł II – wielki papież Polak gościł dwa razy nad Jeziorakiem i w Iławie – w 1959 roku jako biskup krakowski i w 1973 jako kardynał? W 1999 roku dla uczczenia pobytu papieża w regionie, otwarto kajakowy szlak wodny. Jego trasa wiedzie z Ostródy, przez Miłomłyn, Siemiany, Gizerek do Iławy. Wybudowano również kaplicę na Gizerku, która dokumentuje pobyt Jana Pawła II w regionie.

We wsi Jerzwałd mieszkał i tworzył prozaik i dramatopisarz Zbigniew Nienacki. W swojej pracowni z oknami wychodzącymi na szeroką płaszczyznę wód Jeziora Płaskiego stworzył między innymi „Pana Samochodzika i templariuszy”.

Stefan Żeromski wraz z Janem Kasprowiczem i Władysławem Kozickim w ramach udziału w akcji plebiscytowej uczestniczyli w wiecach i spotkaniach, przekonując mieszkańców Iławy i Susza do głosowania w plebiscycie z 1920 roku za przyłączeniem tych ziem do Polski. Aby upamiętnić pobyt pisarza, wybudowano w Iławie pomnik na jego cześć.

Emil Adolf von Behring

W Ławicach pod Iławą znajduje się dziś Izba Pamięci Emila von Behringa – słynnego i utalentowanego bakteriologa. W 1895 roku został profesorem uniwersytetu w Halle oraz Instytutu Terapii Doświadczalnej w Marburgu. Jest uważany również za twórcę immunologii. W roku 1901 został pierwszym laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny. W Ławicach znajduje się dziś Izba Pamięci Emila von Behringa.

Jenny von Gutstedt, córka znanej arystokratki Diany von Papenheim była owocem gorącego i głośnego romansu swej matki z królem Westfalii Hieronimem Bonaparte, bratem cesarza Napoleona. Młodziutka Jenny była też ulubienicą przyjaciół swej matki – wielkich niemieckich poetów: Johanna W. Goethe i Friedricha Schillera. Część swego barwnego życia spędziła w wybudowanym niedaleko Iławy pałacu w Gardzieniu.

Jeszcze przed II wojną światową na terenie Iławy natrafiono na tzw. “grób księżniczki”. Wiek znaleziska datowany jest na I – IV wiek, kiedy tereny te znajdowały się pod wpływami rzymskimi. Znaleziono w nim liczne ozdoby oraz pięknie zdobioną wazę typu sigillata terra, importowaną z Galii, która była wówczas jedną z rzymskich prowincji.

W 1974 roku na wyspie Wielka Żuława nagrywano film “Gniazdo” w reżyserii Jana Rybkowskiego, opowiadający o pierwszych latach państwa polskiego. W filmie udział brali m.in. Wojciech Pszoniak jako Mieszko I, Wanda Neumann jako Dobrawa oraz Franciszek Pieczka jako Mrokowa.

Wyspa Wielka Żuława

Z Wielką Żuławą wiąże się wiele tajemniczych podań i legend. “Zatopiony pałac” opowiada o znajdującym się niegdyś na wyspie zamku i mieszkającym w nim bogatym księciu, “Smok z Scholtenbergu” o budzącym grozę smoku, który zamieszkiwał na wyspie a “Francuska kula” o historii głazu narzutowego, ukrytego w wodach Jeziorak przy samym brzegu wyspy. Podanie to nawiązuje do pobytu żołnierzy Napoleona w Iławie.

Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego wraz z otuliną to jeden z najatrakcyjniejszych obszarów w kraju, który stwarza dogodne warunki do obserwacji ptaków wodno-błotnych. Okoliczne lasy i jeziora są ostoją ptaków o randze europejskiej. Nawet na najkrótszy spacer warto tu zabrać ze sobą lornetkę, lunetę lub aparat fotograficzny. Teren parku znajduje się w obszarze specjalnej ochrony ptaków Natura 2000 „Lasy Iławskie” (kod obszaru: PLB280005).

Ośrodek szkoleniowy dla kapitanów i pilotów statków w Kamionce pod Iławą

We wsi Kamionka, nad jeziorem Silm, znajduje się unikalny (jeden z trzech funkcjonujących na świecie) ośrodek szkoleniowy dla kapitanów i pilotów statków. Na jeziorze odtworzono, w skali 1:24, wybrane porty, kanały, rzeki i inne miejsca, które mogłyby być uciążliwe przy manewrowaniu. Na akwenach tych pływają wykonane w tej samej skali modele statków wyposażone w symulatory systemów okrętowych, dowodzone przez prawdziwych wilków morskich. Ćwiczenia kapitanów obserwować można z bezpiecznej odległości, gdyż sam ośrodek nie jest dostępny zainteresowanym.

W 1901 roku w Iławie urodził się generał Hellmuth Stieff – domniemany wykonawca dwóch i współautor kilku kolejnych z ponad czterdziestu znanych zamachów na życie Adolfa Hitlera.

Po wojnie zamieszkał w Iławie i tu zmarł Józef Alicki – hubalczyk, “najwierniejszy z wiernych”. To jego dotyczył ostatni rozkaz majora Dobrzańskiego: „Alicki do mnie!”. Od 2000 roku jest patronem jednej z iławskich ulic.

Ruiny zamku w Szymbarku

Pod koniec 1995 roku ruiny gotyckiego zamku w Szymbaku stały się polem bitwy z końca II wojny światowej. Niemiecki reżyser Volker Schlöndorff nakręcał tu sceny do głośnego filmu „Król Olch” z Johnem Malkovichem w roli głównej. Na kilka dni ekipa filmowa na czele z reżyserem, odtwórcą głównej roli i jego rodziną zamieszkała w Iławie, w hotelu „Kormoran”.

1 września 1939 roku, w dniu wybuchu II wojny światowej, Iława liczyła 13000 mieszkańców.

Więcej informacji na oficjalnej stronie Urzędu Miasta Iławy.


Wydawnictwa Lokalnej Organizacji Turystycznej :

1.  In formator Turystyczny Iławy i Pojezerza Iławskiego ( plik pdf )
2. Folder Pojezierze Iławskie i Dorzecze Drwęcy ( plik pdf )

Przydatne strony:
www.ilawa.pl

Źródło: Wyd. "Informator Turystyczny Iławy i Pojezierza Iławskiego"
Fot.
Archiwum. Warmińsko-Mazurska Regionalna Organizacja Turystyczna w Olsztynie
Źródło: www.ilawa.pl
Fot. www.ilawa.pl  

 

POWIAT – Iława

Powiat Iławski z Pojezierzem Iławskim i historyczną Ziemią Lubawską pod względem przyrodniczym należy bez wątpienia do najciekawszych i najpiękniejszych regionów naszego kraju. Bogactwo tutejszej fauny i flory, ciekawa rzeźba terenu i bezmiar wód stanowią o dużej atrakcyjności tego miejsca. Powiat Iławski jest subregionem położonym w północno – zachodniej części Warmii i Mazur. Terytorium jego stanowi siedem gmin, na terenie których znajdują się miasta: Iława, Lubawa, Kisielice, Susz i Zalewo oraz ponad setka większych i mniejszych wsi.

Tereny powiatu iławskiego szczycą się bogatą historią i kulturą, różnorodną przyrodą, bogactwem kultury, atrakcyjnymi terenami, rozmaitością krajobrazów, ciszą , spokojem i nieskażoną naturą. Wszystkie te elementy sprzyjają turystyce aktywnej, wypoczynkowi i rekreacji.

Zróżnicowanie regionu sprawia, że każdy może znaleźć coś dla siebie. Dla lubiących aktywny wypoczynek – lasy, jeziora i walory naturalne, polecamy sporty wodne, turystykę rowerową, konną, pieszą, kajakową, żeglarstwo i windsurfing. Dla koneserów historii – zwiedzanie ciekawych zabytków budowli. To właśnie tu poza licznymi obiektami dawnej kultury mieszczańskiej i dworskiej znajdują się pamiętające średniowiecze, obiekty sakralne oraz ruiny warowni i pałaców dawnej arystokracji pruskiej.

Dla osób lubiących cichy i spokojny wypoczynek proponuje się spędzenie czasu w gospodarstwach agroturystycznych, pensjonatach i domkach położonych nad licznymi jeziorami, gdzie można rozkoszować się krajobrazami, przyrodą, spacerami i sprzyjającym klimatem.

Lasy stanowią ponad 27 % powierzchni powiatu iławskiego. Tereny te sprzyjają turystyce pieszej, rowerowej oraz konnej. Uroda i naturalne zasoby lasów to gratka dla grzybiarzy, myśliwych oraz miłośników wycieczek leśnych. Przez teren powiatu przechodzą liczne oznakowanie szlaki turystyczne piesze i rowerowe, biegnące atrakcyjnymi terenami leśnymi, wśród ciekawych kompleksów przyrodniczych i miejsc związanych z bogatą historią i kulturą regionu.

Niewątpliwie urok terenu i dostępność komunikacyjna sprawia, że powiat iławski jest miejscem wymarzonego wypoczynku dla wielu turystów. Tu wita turystów jedno z największych jezior Polski – Jeziorak. Tędy przepływa niezwykle urokliwa rzeka Drwęca. Tu biegnie znaczna część Kanału Elbląskiego.

Więcej informacji na oficjalnej stronie Powiatu Iławskiego

Przydatne strony:
www.powiat-ilawski.pl

Źródło: www.powiat-ilawski.pl
Fot.
Archiwum. Warmińsko-Mazurska Regionalna Organizacja Turystyczna w Olsztynie