Oferta Warmii i Mazur - Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury Powiśle

Zapraszamy Państwa do złożenia wizyty na Warmii i Mazurach oraz Powiślu, do ziem nie tylko tysiąca jezior, ale także tysiąca tradycji, smaków i zapachów.

Różnorodność  kulturowa tego regionu jest również widoczna w szerokim dziedzictwie kulinarnym. Kuchnie staropolskie, warmińskie, mazurskie i kurpiowskie,  jak również tradycje kuchnie Ukrainy, Litwy, Rosji i Niemiec w wyniku bogatej i różnorodnej historii wymieszały nam paletę smaków,  zapachów  i przepisów w naszym regionie.

Warmia i Mazury oraz Powiśle to obszary o burzliwej historii. Te wielokulturowe i  wieloletnie  regiony które dały swoje odzwierciedlenie w bogatej i zróżnicowanej tradycji kulinarnej. Tak więc, gdy mówimy o tradycji kulinarnej Warmii i Mazur, odnosimy się do kuchni i tradycji wszystkich kultur, towarzyszącej współczesnemu obrazowi  naszego wyjątkowego regionu.

Zgodnie z przysłowiem: "droga do serca mężczyzny przez żołądek", skupmy się na kuchni, która powinna przyciągać, kusić i zachwycać . Ze względu na różnorodność produktów żywnościowych i dań typowych dla każdego obszaru, dziedzictwo kulinarne odgrywa ważną rolę w promocji regionów. Ponadto, tradycyjne przygotowanie posiłków i festiwali tworzy niepowtarzalną atmosferę, która sprawia, że ludzie chcą częściej odwiedzać  różne części świata. Europejska Sieć Dziedzictwa Kulinarnego do którego dołączyła Warmia i Mazury jako pierwszy region w Polsce, to nasza odpowiedź na "fast food" kulturę i powszechnie dostępne przemysłowe jedzenie.

To, co proponujemy jest produktem regionalnym, albo towarem lub usługą, którą mieszkańcy danego regionu mogą łatwo zidentyfikować. Produkty są  wytwarzane i dostarczane w nie-przemysłowych warunkach, przyjazne dla środowiska przygotowywane często z dostępnych surowców w tym regionie. Gorąco polecamy restauracje,  gastronomię  oraz zbytu  produktów na Warmii i Mazurach oraz Powiślu, oznaczonych ze specjalnym logo Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego.

Czym jest  "Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury Powiśle"

Kulinarne dziedzictwo Znak „Kulinarne Dziedzictwo Europy” pomoże Wam odnaleźć miejsca w całej Europie, w których można spróbować regionalnych specjałów. Na Warmii i Mazurach aktualnie 130 przedsiębiorstw: rolników, przetwórców i restauratorów tworzy sieć, która ułatwia konsumentom dotarcie do regionalnej żywności.

Województwo Warmińsko-Mazurskie od roku 2005 jest członkiem Europejskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego używając logo „Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury Powiśle”. Samorząd Województwa jest właścicielem licencji na chroniony znak towarowy „Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury Powiśle” i przyznaje prawo do jego używania przedsiębiorcom, którzy spełniają wymogi określone regulaminem. Głównym kryterium członkostwa w sieci jest korzystanie z lokalnych surowców w produkcji żywności i potraw, kultywowanie tradycji kulinarnych, promocja kulinarnego dziedzictwa regionu.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z blisko 130 obiektami, miejscami, firmami i przedsiębiorstwami wyróżnionymi znakiem Dziedzictwa Kulturowego z Regionu Warmii i Mazur oraz Powiśla. - plik pdf

Departament Polityki Jakości Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko- Mazurskiego koordynuje funkcjonowanie Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego w Województwie Warmińsko-Mazurskim.

                                                                         Kontakt: Urząd Marszałkowski
                                                    Województwa Warmińsko -Mazurskiego W OLSZTYNIE
                                                                          Departament Polityki Jakości
                                                                                  ul. Głowackiego 17
                                                                                  10-447 Olsztyn
                                                                             Tel: +48 89 521 98 50
                                                                             Fax: +48 89 521 98 59
                                                                     E-mail: bjz@warmia.mazury.pl

Więcej informacji na stronie  www.warmia.mazury.pl   
Zaś na oficjalnej stronie Europejskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego www.culinary-heritage.com dodatkowe informacje o członkach sieci Dziedzictwa Kulinarnego w Europie.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego Departament Turystyki. Wyd."Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury Powiśle"
Fot.
Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego Departament Turystyki. Wyd."Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury Powiśle"