Kultura - Zamki

 • Zamek Krzyżacki w Działdowie

  Zamek Krzyżacki w Działdowie

  Zakon krzyżacki wzniósł pierwszą warownię obronną na terenie Działdowa w 1306 roku. Prawdopodobnie była to drewniana strażnica, przekształcona z ziemno-drewnianego grodziszcza pruskiego. Przywilej lokacyjny dla miasta Działdowa wydano 14 sierpnia 1344 roku. Równolegle z tym jak powstawało miasto, Krzyżacy zaczęli budować też murowany zamek z cegły. Kompleks wzniesiono na wystającym z doliny Nidy wzgórzu.

  Dzięki temu był on z trzech stron naturalnie chroniony i tylko z jednej trzeba było wykopać fosę. Dom główny był czworoboczną kamienną konstrukcją o równych bokach liczących około 46 metrów długości. Jego główny zarys pokazuje klarowny podział na trzy części. Najbardziej widoczne jest to na piętrze, gdzie rozlokowano trzy mniej więcej równej wielkości pomieszczenia. Każdą z nich przykrywały trzy sklepienia gwiaździste.

  Kaplicę umieszczono w środku, refektarz od południa, a izbę administracyjną, która w późniejszych czasach służyła za pisarię od północy. Pierwsze piętro pełniło rolę reprezentacyjną. Do kaplicy i refektarza wchodziło się z krużganków od strony dziedzińca. Jak w większości zamków prokuratorskich, parter pełnił funkcje mieszkalno-gospodarcze. Znajdowały się tam izby kuchenne i spiżarnie, a także część mieszkalna.

  Cała budowla przykryta była dwuspadowym dachem. Pierwotnie nie istniały skrzydła boczne kompleksu zamkowego, a jedynie mury obronne.

  Więcej informacji o Zamku w Działdowie na stronie internetowej >>>

  Więcej informacji na stronie:  www.muzeum.dzialdowo.pl
                                                          www.zamkipolskie.com
                                                          www.dzialdowo.pl

  Źródło: www.muzeum.dzialdowo.pl
  Foto. www.muzeum.dzialdowo.pl

Zdjęcia